Wstydliwy pyłek na ubraniu. Czym jest łupież?
Bożena Dutkiewicz
Trycholog
Czym jest łupież? Twój organizm zna odpowiedź
Łupież to choroba skóry głowy, której najczęściej towarzyszy łojotok. Malutkie, białe płatki, które zauważamy na naszym ubraniu, to nic innego, jak zrogowaciały naskórek. I jeśli jest go niewiele, to nie powinniśmy się martwić. To normalne, że skóra obumiera i się złuszcza. Jednak kiedy ramiona robią się białe jak śnieg, mamy do czynienia z poważniejszym problemem. Większość ludzi kupuje wówczas specjalistyczny szampon i myśli, że to będzie pożegnanie z łupieżem. Faktycznie, w wielu przypadkach tak jest, choć niestety nie zawsze. Czasami trzeba po prostu udać się do lekarza. Łupież może bowiem doprowadzić nawet do przedwczesnego wyłysienia. Problem ten dotyka szczególnie osoby młode, zazwyczaj między 20 a 30 rokiem życia.
Skąd się bierze łupież?
Za powstawanie łupieżu często odpowiedzialne są drożdżaki, które naturalnie występują na skórze głowy osób zdrowych, jak i walczących z tą chorobą. U niektórych osób grzyby te przyjmują jednak postać bardziej zjadliwą i tym samym powodują powstanie łojotoku, a w efekcie – łupieżu.
Do powstawania łupieżu przyczyniają się też inne czynniki:
- Nieodpowiednia dieta, w szczególności brak cynku w organizmie.
- Osłabienie organizmu, wynikające m. in. z małej ilości snu.
- Długotrwały stres.
- Podatność na alergie.
- Przebywanie w pomieszczeniach chłodnych i suchych.
- Brak higieny osobistej lub niedokładne spłukiwanie szamponów i odżywek.
- Stosowanie nieodpowiednich kosmetyków.
- Nadmierne stosowanie lakierów i pianek do włosów.
- Częste kąpiele w basenie (chlor wysusza skórę głowy).
- Łupież może też być symptomem poważniejszej choroby, np. łuszczycy.
Rodzaje łupieżu
Znacie już odpowiedzieć na pytanie, czym jest łupież. Ale warto również wiedzieć, że ta choroba, to nie tylko pospolite, białe płatki na ubraniu. Łupież ma bowiem kilka odmian i może występować nie tylko na skórze głowy. Wspólną cechą jest swędzenie i złuszczanie się naskórka. Jakie mamy zatem rodzaje łupieżu?:
- Łupież zwykły – objawia się małymi płatkami, złuszczającymi się na powierzchni całej głowy.
- Łupież tłusty – objawy są podobne, jak przy łupieżu zwykłym, ale płatki są większe, tłuste i żółte.
- Łupież pstry – występuje głównie w obrębie klatki piersiowej, objawia się żółtymi, brunatnymi lub różowymi plamami na skórze.
- Łupież biały – występuje o dzieci i osób młodych, objawia się białymi plamami w okolicach twarzy i na kończynach.
- Łupież różowy – inaczej zwany łupieżem Gilberta, objawia się różowymi plamami na klatce piersiowej i kończynach. Pierwsza plama pojawia się na klatce piersiowej i w ciągu 2 tygodni rozprzestrzenia się na cały tułów, ramiona i nogi.
- Łupież rumieniowy – atakuje przeważnie mężczyzn, objawia się ciemnoczerwonymi i brunatnymi plamami w okolicach ud i moszny. W tych miejscach łuszczy się również skóra.
Warto pamiętać, że każda z powyższych odmian ma inną przyczynę i inaczej się ją leczy. Czy łupieżem można się zarazić? Tak, jeśli akurat powodują go drożdżaki. Do zarażenia może dojść np. u fryzjera. Jeśli nie zdezynfekował on grzebienia czy szczotki, jest prawdopodobieństwo, że może przenieść grzyby z czyjejś na Waszą skórę głowy. Dlatego warto zwracać uwagę na to, czy fryzjerzy dbają o higienę. A w domu po prostu lepiej nie pożyczać koleżance/synowi/ mężowi swoich przyborów…
Leczenie łupieżu
Jak skutecznie pozbyć się łupieżu? Przy łagodnej postaci często wystarczy kupić dobry szampon przeciwłupieżowy i stosować go przez jakiś czas. Skóra głowy powinna wrócić do normy, a łupież odejść w zapomnienie. Wybór szamponów w aptekach i drogeriach jest bardzo duży. Od razu podkreślam, że warto czytać etykiety, a nie tylko sugerować się zapachem czy kolorem szamponu. Na opakowaniach trzeba szukać następujących składników:
- Cynk
- Kwas salicylowy
- Siarka
- Selen
To właśnie te składniki działają aktywnie na skórę głowy i pomogą nam wygrać z łupieżem.
Możemy także spróbować zastosować domowe sposoby. Pomocna będzie oliwa z oliwek, a jeśli macie w domu małe dziecko – oliwka dla niemowląt. Natłuści ona suchą skórę głowy, nie zatykając przy tym porów. Dwie łyżeczki rozprowadźcie na głowie i przez kilka minut delikatnie masujcie. Później włosy należy normalnie umyć.
To sposoby na zwykły łupież. Jeśli jednak zauważyliście u siebie którykolwiek z objawów opisanych wcześniej (duże, tłuste płatki czy plamy na klatce piersiowej), nie bagatelizujcie sprawy. Wiadomo, że dla wielu osób jest to wstydliwy problem, ale nie wolno zapominać, że łupież to choroba, którą powinno się leczyć. Trzeba zatem przełamać wstyd i udać się do dermatologa, który zdiagnozuje problem i dobierze odpowiednie rozwiązania. Zwlekanie naprawdę nic nie da, a tylko opóźni proces leczenia.
Konsultacja z właścicielem Kliniki
Dowiedz się o najlepszych możliwościach rozwiązania swojego problemu z łysieniem. Specjalne, indywidualne konsultacje prowadzi właściciel kliniki – Ryszard Gzela.
Umów się na rozmowę (połączoną z diagnozą stanu uwłosienia) w jednej z naszych siedzib, w Warszawie lub Bielsku-Białej.