Struktura włosów wraz z ich starzeniem zmienia się stopniowo. Nawet jeśli stosujemy najlepsze środki pielęgnacyjne, wygląd włosów kobiety w wieku pięćdziesięciu lat nie będzie taki sam, jak w czasach, gdy była dwudziestolatką. Dzięki odpowiedniej pięlęgnacji proces starzenia włosów można znacznie spowolnić, jednak e zmiany ich struktury w ciągu życia są nieuniknione.
Obok starzenia włosów, głównym czynnikiem, od którego zależy ich struktura jest odpowiednia pielęgnacja. Wieloletnie stosowanie trwałej ondulacji czy silnych środków koloryzujących w naturalny sposób prowadzić będzie to zwiększenia kruchości i łamliwości włosów. To samo dotyczy nadmiernego stosowania lokówki, suszarki i prostownicy. Każda z tych czynności ma ogromny wpływ na zmianę struktury włosa. Niestety, na zmianę na gorsze.
Włosy będą miały tę samą strukturę tylko do pewnego momentu. Ich wygląd stopniowo zaczyna się zmieniać już w okresie nastoletnim. Duży wpływ na wygląd włosów ma środowisko zewnętrzne, na kontakt z którym narażone są włosy. Codzienna pracy w kasku ochronnym czy też przebywanie w silnie zapylonych i dusznych pomieszczeniach na pewno nie pozostanie bez wpływu na kondycję kosmyków. W takiej sytuacji konieczne jest stosowanie zaawansowanych kuracji wzmacniających włosy, głównie na bazie keratyny.
Kolejnym, często lekceważonym powodem zmiany struktury włosów jest nieodpowiednia dieta. Złe odżywianie, wykluczanie z jadłospisu warzyw i owoców oraz nadmierne spożywanie tłustych potraw, z pewnością przyczyni się z czasem do pogorszenia stanu włosów.
Na stan włosów oddziałują także przebyte choroby. Czasem nawet grypa może sprawić, że kosmyki zaczną wyglądać znacznie gorzej niż zazwyczaj. Im poważniejsze schorzenie, tym zmiany będą prawdopodobnie bardziej widoczne. Na szczycie pod względem negatywnego wpływu na włosy są nowotwory, których leczenie w głównej mierze oparte jest na agresywnej chemioterapii.
Przeczytaj więcej o wpływie chorób na kondycję włosów w osobnym artykule poświęconym temu tematowi.
Jeśli chcesz jak najdłużej utrzymać zdrową strukturę włosów, powinieneś sięgać po specjalistyczne lub domowe zabiegi kosmetyczne. Kosmykom pomaga używanie odżywek, dobrej jakości szamponów, preparatów ze skrzypu polnego, szałwii, mniszka lekarskiego, kopru włoskiego, rumianku oraz wielu innych ziół, które poprawiają nie tylko wygląd włosów, ale także stan całego organizmu. Warto pamiętać także o sposobach mam i babć, które stosowały regularne płukanki czy wcierki na bazie naturalnych składników.
Jeśli zauważysz zbyt gwałtowną zmianę struktury Twoich włosów, koniecznie skonsultuj to ze specjalistą, szczególnie w przypadku nadmiernej utraty kosmyków. Profesjonalny trycholog z pewnością szybko rozpozna źródło problemu i pomoże Ci dobrać prawidłową kurację wspomagającą.\
Dowiedz się o najlepszych możliwościach rozwiązania swojego problemu z łysieniem. Specjalne, indywidualne konsultacje prowadzi właściciel kliniki – Ryszard Gzela.
Umów się na rozmowę (połączoną z diagnozą stanu uwłosienia) w jednej z naszych siedzib, w Warszawie lub Bielsku-Białej.
Zapewne każdy z nas zna sytuację, gdy spaliśmy rano trochę za długo albo nagle po zapracowanym dniu wieczorem dostaliśmy zaproszenie na spotkanie. Pojawia się problem: jak odświeżyć nasze włosy, i to szybko?
Czołowe koncerny kosmetyczne mają w swojej ofercie produkty do włosów, w tym szampony, z zawartością kofeiny. Wśród domowych sposobów na wzmacnianie czy pielęgnację kosmyków znane są od lat choćby płukanki z kawy, a więc także z kofeiną.
Do polskich szpitali czy klinik onkologicznych wkraczają niewielkie urządzenia nazywane czepkami zapobiegającymi wypadaniu włosów.
Wiele pism poradnikowych poleca zażywanie tabletek z biotyną w celu powstrzymania nadmiernego wypadania włosów czy wręcz zastopowania łysienia. Czy rzeczywiście są skuteczne?