Ryszard GzelaWłaściciel Kliniki
Wypadanie włosów: co robić, by pokonać problem?
Temat przyczyn wypadania włosów to bardzo obszerne zagadnienie, często podejmowane na szerokim forum. A wszystko dlatego, że powodów wypadania włosów może być co najmniej kilka. Mogą one stanowić zarówno błahy problem, jak i być objawem poważnej choroby. Osoby, które dostrzegają u siebie wypadanie włosów pytają zwykle “co robić?”. Odpowiedź jest prosta: zanim podejmiesz jakiekolwiek leczenie, znajdź przyczyny problemu. Jak to uczynić? Najpierw samodzielnie przyjrzyj się swojemu trybowi życia, sposobom odżywiania i pielęgnacji włosów. Pomoże Ci w tym niniejszy artykuł, w którym przedstawię popularne powody wypadania włosów. Kiedy jednak żadna z zawartych tu wskazówek nie pomoże, skorzystaj z pomocy trychologa. Jeśli w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania nie ma gabinetu trychologicznego, odpowiednim adresem będzie także dermatolog.
10 popularnych powodów wypadania włosów
Najpierw jednak sprawdź, czy któryś z poniższych problemów dotyczy Ciebie:
1. Stres i chroniczne zmęczenie
Stres oraz długotrwałe zmęczenie osłabiają organizm, czego objawem może być nadmierne wypadanie włosów. Aby zapobiec wypadaniu włosów, staraj się minimalizować ilość stresujących sytuacji i jak najwięcej wypoczywaj. Pamiętaj, że dobrym sposobem na stres może być zarówno spokojny wieczór przy ulubionym filmie jak i (a może przede wszystkim!) aktywność fizyczna. Jeżeli żyjesz w długotrwałym napięciu, w Twoim organizmie najprawdopodobniej brakuje wielu składników odżywczych. Uzupełniaj je, stosując suplementy diety lub tak ułóż własny jadłospis, aby dostarczać je do organizmu wraz z pożywieniem.
2. Niedobór żelaza oraz cynku
Obok niedoborów witamin, spowodowanych przemęczeniem organizmu, wypadanie włosów może wiązać się także z nieprawidłową dietą lub trybem życia. Nie każdy wie, że nieodpowiednie lub niedostateczne odżywianie się to jedna z najczęstszych przyczyn utraty włosów. Prowadzi do osłabienia organizmu i powstawania niedoborów cennych dla zdrowia witamin. Najistotniejsze dla zachowania dobrej kondycji włosów są żelazo oraz cynk. Innymi, ważnymi składnikami, których nie może zabraknąć w Twojej diecie, są także białka oraz składniki bogate w witaminę B. Jeśli brakuje ich w Twoim organizmie, szybko zauważysz osłabienie, czy nawet wypadanie włosów. Zanim jednak rozpoczniesz suplementację na własną rękę, pamiętaj by przeprowadzić badania krwi. Najprostszym sposobem na sprawdzenie, czy w krwi nie brakuje odpowiednich pierwiastków, jest przeprowadzenie badań laboratoryjnych, w tym podstawowego badania – morfologii.
3. Nieodpowiednia stylizacja i pielęgnacja
W przypadku wypadania włosów u kobiet przyczyny mogą tkwić w nieodpowiedniej stylizacji. Głównym grzechem stylizacyjnym wielu pań jest bardzo ciasne upinanie włosów, ale także używanie nieodpowiednich spinek i gumek. Bardzo szkodliwe dla włosów jest także tapirowanie. Często właśnie nieodpowiednia fryzura staje się przyczyną mechanicznego uszkodzenia mieszków włosowych. Obok nieodpowiedniego uczesania, kondycję włosów mogą osłabiać także chemiczne zabiegi stylizacyjne, takie jak farbowanie czy trwała ondulacja. Jeśli Twoje włosy są nadmiernie przesuszone lub osłabione, może stać za tym także nieodpowiednia pielęgnacja. Częste stosowanie agresywnych środków myjących, czy odżywek proteinowych może znacznie pogorszyć stan włosów oraz przyczynić się do ich wypadania.
4. Sezonowe osłabienie organizmu
Pory roku mają silny wpływ na organizm. Jesienią czy zimą wiele osób narzeka na osłabienie, co w konsekwencji może odbić się na kondycji włosów. Sezonowe wypadanie włosów nie powinno trwać jednak dłużej niż kilka miesięcy. Jeśli ten stan się przedłuża – warto skorzystać z pomocy trychologa lub dermatologa.
5. Czynniki zewnętrzne – dym papierosowy i promieniowanie UV
Nie każdy wie, że dym papierosowy działa szkodliwie na włosy – zarówno od wewnątrz jak i od zewnątrz. Jeśli palisz papierosy lub przebywasz często w towarzystwie osób palących, Twoje włosy mogą być osłabione. Narażone na działanie dymu najpierw stają się matowe, a później zaczynają wypadać. Innym czynnikiem, mającym znaczący wpływ na to, co mamy na głowie jest promieniowanie UV. Wskutek działania szkodliwych promieni, włosy mogą stać się suche i osłabione. Właśnie dlatego, tak ważne jest, aby latem nie wystawiać głowy na bezpośrednie oddziaływanie słońca i związanych z nim promieni UV.
6. Menopauza oraz poród
Wypadanie włosów u kobiet może mieć swoje przyczyny w zmianach hormonalnych, zachodzących w kobiecym organizmie. Włosy u kobiet wypadają szczególnie w czasie dojrzewania i menopauzy, a także w okresie ciąży, porodu oraz połogu. Szalejące w tych okresach hormony sprawiają, że włosy stają się osłabione. Zwykle jednak wszystko wraca do normy po kilku miesiącach od unormowania się poziomu hormonów.
7. Choroby przewlekłe i długotrwałe stosowanie leków.
Wiele osób zmagających się z chorobami przewlekłymi i długotrwale przyjmujących leki skarży się na wypadanie włosów. Ich utrata nazywana jest w tym przypadku łysieniem polekowym i bywa efektem stosowania środków antykoncepcyjnych, leków na choroby serca czy tarczycy czy medykamentów o działaniu przeciwzakrzepowym. Niestety, długotrwała kuracja znacznie osłabia mieszki włosowe, więc ich odstawienie nie gwarantuje, że włosy zaczną odrastać. Wypadające włosy mogą mieć także przyczyny w chorobach psychicznych, objawiających się zaburzeniami kompulsywnymi. Przykładem takiej choroby jest m.in. trichotillomania lub trichofagia.
8. Choroby skóry głowy
Nadmierne wypadanie włosów oraz łysienie może być także spowodowane chorobami skóry głowy. Zalicza się do nich: łuszczycę, łojotokowe zapalenie skóry, grzybicę, czy też łupież. Nieleczone, prowadzą do pogorszenia stanu skóry głowy i osłabienia mieszków włosowych, a co za tym idzie – mogą powodować wypadanie włosów.
9. Obecność toksyn w organizmie
Niekiedy przyczyną wypadania włosów może być także obecność toksyn w organizmie. Dotyczy to szczególnie takich substancji jak: tal, rtęć, arsen, które są niebezpieczne nie tylko dla owłosienia, ale także dla całego organizmu. Pojawienie się w nim toksyn powoduje utratę włosów w około dwa tygodnie, a ich odrastanie trwa zaś około dwa miesiące.
10. Czynniki genetyczne
Czynniki genetyczne w zasadniczy sposób wpływają na możliwość łysienia i wypadania włosów. Hormonem, odpowiedzialnym za łysienie, jest dihydrotestosteron. Genetyczne wypadanie włosów określane jest mianem łysienia androgenowego i może występować u obydwu płci. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o łysieniu genetycznym, zapraszamy do lektury osobnego artykułu na ten temat.
Czy płeć przyczynia się do zwiększonej utraty włosów?
Utrata włosów u kobiet
Utrata włosów u kobiet związana jest najczęściej z zaburzeniami gospodarki hormonalnej. Problemy z włosami u pań pojawiają się już w okresie dojrzewania. Jeśli młoda kobieta decyduje się na stosowanie antykoncepcji hormonalnej, kondycja osłabionych po okresie dojrzewania włosów dodatkowo się osłabia. Co więcej, stan ten może pogorszyć się znacznie po odstawieniu pigułek. Czasem kolejnych rewolucji dla włosów jest ciąża i następujące po niej poród i połóg. Dla niektórych kobiet jest to okres wzmocnienia owłosienia, dla innych wręcz przeciwnie – znacznego osłabienia. Na nowo problem pojawia się w czasie menopauzy. Ta sprawia, że stan włosów ponownie ulega pogorszeniu. Zmiany w gospodarce hormonalnej to jednak nie jedyna przyczyna wypadania włosów u kobiet. Poza nimi, na kondycję włosów przekłada się także ich odpowiednia pielęgnacja czy stylizacja. Jeśli chcesz poznać inne przyczyny wypadania włosów u kobiet i dowiedzieć się, jakimi sposobami można im przeciwdziałać, zachęcamy do lektury osobnego artykułu na ten temat.
Utrata włosów u mężczyzn
Wypadanie włosów u mężczyzn najczęściej spowodowane jest łysieniem androgenowym. Panowie zaczynają łysieć już około 40 roku życia choć zdarza się, że proces ten zaczyna się jeszcze przed 30 rokiem życia. Łysienie androgenowe, bo o nim mowa, jest jednak zjawiskiem naturalnym, a moment jego wystąpienia najczęściej zależy od czynników genetycznych. Niestety, gdy w głowie mężczyzny pojawia się myśl “Wypadają mi włosy!”, często kolejnym krokiem jest sięgnięcie po preparaty na łysienie. Czy to dobry pomysł? Niestety, nie. Żaden środek na wypadanie włosów u mężczyzn nie jest w stanie powstrzymać łysienia androgenowego. Kiedy przerzedzona fryzura jest dla mężczyzny trudna do zaakceptowania, warto rozważyć zabieg niechirurgicznego uzupełniania włosów. Pozwala on na odzyskanie gęstych włosów bez konieczności poddawania się inwazyjnemu zabiegowi. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, przeczytaj artykuł o tej metodzie.
.kb-row-layout-id_1cfe3d-96 > .kt-row-column-wrap{align-content:start;}:where(.kb-row-layout-id_1cfe3d-96 > .kt-row-column-wrap) > .wp-block-kadence-column{justify-content:start;}.kb-row-layout-id_1cfe3d-96 > .kt-row-column-wrap{column-gap:var(–global-kb-gap-md, 2rem);row-gap:var(–global-kb-gap-md, 2rem);max-width:var( –global-content-width, 1290px );padding-left:var(–global-content-edge-padding);padding-right:var(–global-content-edge-padding);padding-top:var(–global-kb-spacing-sm, 1.5rem);padding-right:0px;padding-bottom:var(–global-kb-spacing-sm, 1.5rem);padding-left:0px;grid-template-columns:minmax(0, 1fr);}.kb-row-layout-id_1cfe3d-96 > .kt-row-layout-overlay{opacity:0.30;}@media all and (max-width: 1024px){.kb-row-layout-id_1cfe3d-96 > .kt-row-column-wrap{grid-template-columns:minmax(0, 1fr);}}@media all and (max-width: 767px){.kb-row-layout-id_1cfe3d-96 > .kt-row-column-wrap{grid-template-columns:minmax(0, 1fr);}}
.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col{padding-top:15px;padding-right:25px;padding-bottom:25px;padding-left:25px;}.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col,.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col:before{border-top-left-radius:0px;border-top-right-radius:0px;border-bottom-right-radius:0px;border-bottom-left-radius:0px;}.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col{column-gap:var(–global-kb-gap-sm, 1rem);}.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col{flex-direction:column;}.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col > .aligncenter{width:100%;}.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col{background-color:var(–global-palette2, #2B6CB0);}.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col:before{opacity:0.3;}.kadence-column_9e5b1c-7f{position:relative;}@media all and (max-width: 1024px){.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col{flex-direction:column;}}@media all and (max-width: 767px){.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col{flex-direction:column;}}
.wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_4f800e-94, .wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_4f800e-94[data-kb-block=”kb-adv-heading_4f800e-94″]{text-align:center;font-weight:400;font-style:normal;}.wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_4f800e-94 mark, .wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_4f800e-94[data-kb-block=”kb-adv-heading_4f800e-94″] mark{font-style:normal;color:#f76a0c;padding-top:0px;padding-right:0px;padding-bottom:0px;padding-left:0px;}
Konsultacja z właścicielem Kliniki
.wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_c6d31e-ee, .wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_c6d31e-ee[data-kb-block=”kb-adv-heading_c6d31e-ee”]{text-align:center;font-style:normal;}.wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_c6d31e-ee mark, .wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_c6d31e-ee[data-kb-block=”kb-adv-heading_c6d31e-ee”] mark{font-style:normal;color:#f76a0c;padding-top:0px;padding-right:0px;padding-bottom:0px;padding-left:0px;}
Dowiedz się o najlepszych możliwościach rozwiązania swojego problemu z łysieniem. Specjalne, indywidualne konsultacje prowadzi właściciel kliniki – Ryszard Gzela.Umów się na rozmowę (połączoną z diagnozą stanu uwłosienia) w jednej z naszych siedzib, w Warszawie lub Bielsku-Białej.
.wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_9f5ba2-ac, .wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_9f5ba2-ac[data-kb-block=”kb-adv-heading_9f5ba2-ac”]{text-align:center;font-style:normal;}.wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_9f5ba2-ac mark, .wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_9f5ba2-ac[data-kb-block=”kb-adv-heading_9f5ba2-ac”] mark{font-style:normal;color:#f76a0c;padding-top:0px;padding-right:0px;padding-bottom:0px;padding-left:0px;}
UMÓW SIĘ NA KONSULTACJĘ
.wp-block-kadence-advancedbtn.kb-btns_0b5644-5c{gap:var(–global-kb-gap-xs, 0.5rem );justify-content:center;align-items:center;}.kt-btns_0b5644-5c .kt-button{font-weight:normal;font-style:normal;}
.wp-block-kadence-advancedbtn .kb-btn_e961b4-26.kb-button, ul.menu .wp-block-kadence-advancedbtn .kb-btn_e961b4-26.kb-button{width:300px;}.wp-block-kadence-advancedbtn .kb-btn_e961b4-26.kb-button{color:var(–global-palette2, #2B6CB0);background:var(–global-palette9, #ffffff);font-size:14px;font-weight:bold;text-transform:uppercase;}.wp-block-kadence-advancedbtn .kb-btn_e961b4-26.kb-button:hover{color:var(–global-palette1, #3182CE);background:var(–global-palette9, #ffffff);}@media all and (max-width: 1024px){.kb-btn_e961b4-26.kb-button .kb-svg-icon-wrap{display:block;}}Zadzwoń pod numer33 811 24 69