Bożena DutkiewiczTrycholog
Jakie mogą być przyczyny wypadania włosów i łysienia u kobiet?
Przyczyny łysienia u kobiet to najważniejsze zagadnienie, z którym powinna zapoznać się każda kobieta borykająca się z wypadaniem włosów. Rozpoznanie przyczyny łysienia jest bowiem najistotniejszym etapem leczenia i tylko właściwa diagnoza może przyczynić się do pokonania problemu. Warto wiedzieć, że kłęby włosów na szczotce, poduszce czy w odpływie prysznica mogą świadczyć zarówno o naturalnym wypadaniu włosów, nieodpowiedniej pielęgnacji jak i o poważnej chorobie. Niestety, nie wszystkie typy łysienia, które dotykają kobiety są uleczalne. Decydujący wpływ na oszacowanie szans na całkowite wyleczenie łysienia ma ustalenie źródła choroby.
Kiedy wypadanie włosów powinno niepokoić?
Jako, że włosy naprzemiennie znajdują się w trzech fazach:
Anagenowej, czyli fazie wzrostu włosów,
Katagenowej, czyli w fazie przejściowej,
Telogenowej, czyli w fazie wypadania włosów,
wypadanie włosów jest zjawiskiem zupełnie naturalnym. Trycholodzy i dermatolodzy szacują, że utrata około stu włosów dziennie nie powinna być powodem niepokoju. Nie powinno martwić także zwiększone wypadanie włosów w okresie jesienno-zimowym, o ile nie trwa ono dłużej niż kilka miesięcy. Wypadanie włosów u kobiet może nasilać się także w pewnych okresach życia kobiety i najczęściej jest wtedy związane ze zmianami w gospodarce hormonalnej.
Naturalne przyczyny wypadania włosów u kobiet
Zmiany hormonalne, zachodzące w organizmie kobiety w różnych okresach życia niemal zawsze przekładają się na wygląd włosów. Gra hormonów, która u kobiet jest znacznie silniejsza niż u mężczyzn sprawia, że kobiece włosy są bardziej narażone na okresowe osłabienie i wypadanie. Zmianę w kondycji włosów spowodować może każde zachwianie równowagi hormonalnej, zarówno naturalne jak i wynikające z farmakologicznej regulacji gospodarki hormonalnej.
1. Wypadanie włosów u nastolatek
Pierwszym okresem w życiu młodej kobiety, w którym jej organizm narażony jest na burzę hormonalną jest okres dorastania. W tym czasie we krwi pojawiają się androgeny, czyli męskie hormony płciowe, wytwarzane u kobiet przez jajniki i korę nadnerczy. Ich działanie powoduje pojawienie się włosów w okolicach łonowych i pod pachami. Wahania hormonów przyczyniają się także do nadprodukcji sebum, która może powodować łojotok i przetłuszczanie się włosów. Jednak przetłuszczanie się nie jest jedynym problemem włosów, który dotyka dziewczęta w wieku nastoletnim. Szalejące hormony niejednokrotnie przyczyniają się także do ich wypadania. Wypadanie włosów w tym burzliwym okresie jest zupełnie naturalne i nie powinno niepokoić. Jeśli jednak wypadanie włosów przedłuża się, u jego podstaw mogą leżeć inne czynniki. Warto wtedy zasięgnąć pomocy trychologa.
2. Stosowanie antykoncepcji hormonalnej
Do wzmożonego wypadania włosów może przyczyniać się także przyjmowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej. Nasilenie wypadania włosów jest wtedy zależne przede wszystkim od typu zażywanych pigułek. Nowoczesne pigułki dwuskładnikowe zmniejszają negatywne oddziaływanie terapii hormonalnej na włosy, nie są jednak one odpowiednie dla wszystkich pań. Kiedy stosowanie pigułek przyczynia się do zwiększonego wypadania włosów warto poprosić lekarza o zmianę tabletek na inne. W wielu przypadkach przynosi to znaczną poprawę. Wypadanie włosów może nasilać się także po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych i zawsze normuje się po upływie kilku miesięcy.
3. Wypadanie włosów w ciąży i po porodzie
Na wypadanie włosów skarży się także wiele kobiet w okresie ciąży i połogu. Proces ten jest ściśle związany ze zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w tym okresie w organizmie. W czasie ciąży, zaburzony zostaje naturalny cykl wzrostu włosa. W zależności od przypadku – włosy mogą zarówno stać się zdrowsze i mocniejsze, jak i osłabione. lch wzrost może zostać spowolniony nawet o 10%. Normalizacja następuje zwykle przed upływem roku.
Inne przyczyny wypadania włosów u kobiet w okresie poporodowym mogą mieć charakter powikłań poporodowych. Zwykle dotyczy to kobiet, które przeszły długi i skomplikowany poród, wskutek czego tymczasowo uszkodzony został gruczoł przysadki mózgowej. W takim przypadku dojść może nagłego i silnego wypadania włosów na całej głowie, jednak utracone wskutek tego włosy zawsze odrastają.
4. Menopauza
Przerzedzenie włosów to często także problem kobiet w okresie klimakterium. Zmiany w poziomie żeńskich hormonów płciowych sprawiają, że skóra staje się cieńsza, uwidaczniają się zmarszczki a także zmieniają się proporcje ciała. Wszystkim tym zmianom towarzyszy osłabienie włosów, które siwieją oraz stają się cieńsze i wypadają. Burza hormonalna, która dotyka kobiety w okresie przekwitania powoduje także napady gorąca, bóle głowy i zaburzenia nastroju, które dodatkowo przyczyniają się do osłabienia włosów. Wiele kobiet w okresie przekwitania decyduje się na hormonalną terapię zastępczą, która skutecznie minimalizuje przykre objawy. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie. Pomocna może być także zmiana diety czy odpowiednia pielęgnacja włosów. Innym rozwiązaniem dla kobiet, które wskutek klimakterium straciły znaczną ilość włosów jest niechirurgiczne uzupełnianie włosów.
Styl życia i nieodpowiednia pielęgnacja
1. Dieta
Włosy wymagają regularnego odżywiania – nie tylko od zewnątrz, poprzez wykorzystanie kosmetyków odżywiających, lecz również od środka. Źle odżywiony organizm najczęściej pociąga za sobą złą kondycję włosów. Nie dziwi więc fakt, że w wielu przypadkach wypadanie włosów u kobiet okazuje się być efektem stosowania rygorystycznych diet odchudzających. Podobne skutki przynosi nieodpowiednio zbilansowana dieta, obfitująca w fast foody, słodycze i gazowane napoje. Zła dieta prowadzi bowiem do powstawania niedoborów witamin i innych ważnych dla kondycji włosów substancji, a zatem – do osłabienia i wypadania włosów.
2. Stres
Często wskazywaną – i niestety równie często bagatelizowaną – przyczyną wypadania włosów jest stres. Traumatyczne doświadczenia lub długotrwałe funkcjonowanie w sytuacji stresowej mogą przyczynić się do wzmożonego wypadania włosów. To, czy sytuacja stresowa przyczyni się do zwiększenia wypadania włosów zależy przede wszystkim od indywidualnych predyspozycji. Jak zatem ustalić, czy źródłem Twojego problemu z wypadaniem włosów może być stres? Najlepszym sposobem jest zbadanie poziomu kortyzolu. Podwyższony poziom tego hormonu może świadczyć o psychogennym podłożu łysienia.
3. Stylizacja
Do wypadania włosów może przyczynić się także agresywna termostylizacja. Powszechnie wiadomo, że częste lub nieodpowiednie używanie suszarki, lokówki czy prostownicy pogarsza kondycję włosów. Nie każdy jednak wie, że jeśli gorące powietrze oddziałuje wprost na skórę głowy, negatywnie wpływa również na stan mieszków włosowych i może pociągać za sobą wypadanie włosów.
Do zahamowania wzrostu włosów może doprowadzić także częste stosowanie silnych środków chemicznych. W niektórych przypadkach zabiegi takie jak trwała ondulacja, rozjaśnianie włosów czy nawet farbowanie włosów mogą negatywnie wpływać na stan mieszków włosowych, a co za tym idzie, przyczyniać się do wypadania włosów.
4. Ciasne upinanie włosów
Przyczyną wypadania włosów może być także nieodpowiednie upinanie włosów. Zdrowy włos jednorazowo jest w stanie wytrzymać obciążenie do 100g. Korzeń nadmiernie obciążonego włosa może jednak ulec uszkodzeniu. Długotrwałe i silne naciągnięcie włosów poprzez upinanie ich w koński ogon, używanie nieodpowiednich gumek czy metalowych wsuwek może powodować wypadanie włosów w okolicach uszu i przy linii czoła. Taki sam efekt może spowodować zbyt częste nawijanie włosów na wałki. Długotrwałe naciąganie włosów powoduje nie tylko ich, ale też osłabienie cebulek. Wskutek tego nowo odrastające włosy stają się coraz cieńsze i słabsze.
Chorobowe przyczyny łysienia u kobiet
Jak wspomniałam, okresowe wypadanie włosów u kobiet, związane ze zmieniającą się gospodarką hormonalną jest zupełnie naturalne. Kiedy jednak wzmożone wypadanie włosów utrzymuje się przez dłuższy czas, a uregulowanie poziomu hormonów nie przyczynia się do jego zmniejszenia, może okazać się, że problem jest związany łysieniem. Jakie mogą być przyczyny łysienia u kobiet?
1. Choroby ginekologiczne
Łysienie u kobiet może być powodowane przez choroby, pociągające za sobą zmiany w gospodarce hormonalnej organizmu. Należą do nich przede wszystkim choroby ginekologiczne, związane z zaburzeniem równowagi między męskimi a żeńskimi hormonami płciowymi. Łysienie często towarzyszy wtedy innym zaburzeniom maskulinizującym, takim jak trądzik, wzrost masy ciała czy obniżony tembr głosu. Objawy te świadczyć mogą o chorobach takich jak zespół policystycznych jajników, torbiele na jajnikach, czy nawet o zmianach nowotworowych.
2. Choroby tarczycy
Kolejną przypadłością, która może powodować wypadanie włosów u kobiet są zaburzenia pracy tarczycy. Tarczyca produkuje hormony regulujące metabolizm i wpływające na tempo przemiany materii, a co za tym idzie – regulujące cykl wzrostu włosa. Wzmożone wypadanie włosów towarzyszy zwykle zarówno niedoczynności, jak i nadczynności tarczycy. W przypadku niedoczynności tarczycy cebulki włosowe stają się osłabione, a włosy – suche i cienkie. Tej przypadłości towarzyszy także zwiększenie ilości cebulek włosowych, znajdujących się w fazie telogenowej. Jest ich znacznie więcej niż cebulek w fazie anagenu, a co za tym idzie – włosy stają się rzadsze. Co więcej, niedoczynności tarczycy towarzyszyć może także przerzedzenie brwi. Z kolei przy nadczynności tarczycy włosy błyszczą się w nienaturalny sposób i wyglądają jakby były pokryte woskiem. Nadczynność tarczycy powoduje przyspieszenie metabolizmu i – jednocześnie – skrócenie cyklu życia włosa. Ponadto, osoby dotknięte nadczynnością tarczycy narażone są na łysienie dyfuzyjne. Objawia się ono podwyższoną temperaturą ciała i nieregularnym wypadaniem włosów z różnych części głowy. Przypadłość ta dotyka około 50% osób, u których zdiagnozowano nadczynność tarczycy.
3. Anemia
Inną chorobą powodującą wzmożone wypadanie włosów jest anemia. Za wypadanie włosów podczas anemii odpowiada obniżony poziom żelaza we krwi. Borykając się z łysieniem zawsze warto zbadać poziom żelaza we krwi, gdyż jego niedobór może osłabiać włosy nawet wtedy, gdy nie występują inne, charakterystyczne objawy anemii: jak bladość, duszności czy ogólne osłabienie.
4. Łysienie genetyczne
Łysienie genetyczne u kobiet zwykle przybiera postać tzw. łysienia rozlanego. Objawia się ono przerzedzeniem włosów na całej głowie, które może prowadzić nawet do powstania prześwitów, przez które widoczna jest skóra głowy. Często dotyka ono kobiety po menopauzie, jednak może dotknąć także młode kobiety. Predyspozycje do łysienia genetycznego mają przede wszystkim panie, w których rodzinie pojawiały się przypadki wczesnego łysienia.
Inną formą łysienia genetycznego jest także łysienie androgenowe czyli tzw. łysienie typu męskiego, które – wbrew powszechnej opinii – może dotknąć także kobiety. Przyczyna jego pojawienia się jest podobna jak w przypadku łysienia rozlanego. Łysienie androgenowe różni się od łysienia rozlanego przede wszystkim umiejscowieniem. Występuje ono, nie jak w przypadku łysienia rozlanego na całej głowie, a najczęściej zakola, linia czoła i czubek głowy.
5. Łysienie plackowate
Łysienie plackowate to choroba autoimmunologiczna, która dotyka najczęściej osoby w młodym wieku, w tym dzieci. Objawia się ona pojawieniem się bezwłosych plam na skórze głowy. Niestety, jak dotąd nie odkryto przyczyn łysienia plackowatego ani skutecznego sposobu na jego wyleczenie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o łysieniu plackowatym, zapraszam do lektury osobnego artykułu, który poświęciłam temu zagadnieniu.
Postawienie trafnej diagnozy stwierdzającej jakie są przyczyny łysienia pozwala na zastosowanie skutecznej terapii. I choć diagnozowanie przyczyn łysienia może wiązać się z dodatkowymi kosztami (np. koszty badań laboratoryjnych), pozwala ono na zminimalizowanie czasu i pieniędzy wydanych na nieskuteczne środki. W każdym bowiem przypadku najskuteczniejszy sposób radzenia sobie z łysieniem i wypadaniem włosów może być inny, a rozwiązania przynoszące doskonałe efekty w jednym przypadku, mogą być zupełnie nieskuteczne w drugim.
.kb-row-layout-id_1cfe3d-96 > .kt-row-column-wrap{align-content:start;}:where(.kb-row-layout-id_1cfe3d-96 > .kt-row-column-wrap) > .wp-block-kadence-column{justify-content:start;}.kb-row-layout-id_1cfe3d-96 > .kt-row-column-wrap{column-gap:var(–global-kb-gap-md, 2rem);row-gap:var(–global-kb-gap-md, 2rem);max-width:var( –global-content-width, 1290px );padding-left:var(–global-content-edge-padding);padding-right:var(–global-content-edge-padding);padding-top:var(–global-kb-spacing-sm, 1.5rem);padding-right:0px;padding-bottom:var(–global-kb-spacing-sm, 1.5rem);padding-left:0px;grid-template-columns:minmax(0, 1fr);}.kb-row-layout-id_1cfe3d-96 > .kt-row-layout-overlay{opacity:0.30;}@media all and (max-width: 1024px){.kb-row-layout-id_1cfe3d-96 > .kt-row-column-wrap{grid-template-columns:minmax(0, 1fr);}}@media all and (max-width: 767px){.kb-row-layout-id_1cfe3d-96 > .kt-row-column-wrap{grid-template-columns:minmax(0, 1fr);}}
.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col{padding-top:15px;padding-right:25px;padding-bottom:25px;padding-left:25px;}.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col,.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col:before{border-top-left-radius:0px;border-top-right-radius:0px;border-bottom-right-radius:0px;border-bottom-left-radius:0px;}.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col{column-gap:var(–global-kb-gap-sm, 1rem);}.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col{flex-direction:column;}.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col > .aligncenter{width:100%;}.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col{background-color:var(–global-palette2, #2B6CB0);}.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col:before{opacity:0.3;}.kadence-column_9e5b1c-7f{position:relative;}@media all and (max-width: 1024px){.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col{flex-direction:column;}}@media all and (max-width: 767px){.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col{flex-direction:column;}}
.wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_4f800e-94, .wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_4f800e-94[data-kb-block=”kb-adv-heading_4f800e-94″]{text-align:center;font-weight:400;font-style:normal;}.wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_4f800e-94 mark, .wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_4f800e-94[data-kb-block=”kb-adv-heading_4f800e-94″] mark{font-style:normal;color:#f76a0c;padding-top:0px;padding-right:0px;padding-bottom:0px;padding-left:0px;}
Konsultacja z właścicielem Kliniki
.wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_c6d31e-ee, .wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_c6d31e-ee[data-kb-block=”kb-adv-heading_c6d31e-ee”]{text-align:center;font-style:normal;}.wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_c6d31e-ee mark, .wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_c6d31e-ee[data-kb-block=”kb-adv-heading_c6d31e-ee”] mark{font-style:normal;color:#f76a0c;padding-top:0px;padding-right:0px;padding-bottom:0px;padding-left:0px;}
Dowiedz się o najlepszych możliwościach rozwiązania swojego problemu z łysieniem. Specjalne, indywidualne konsultacje prowadzi właściciel kliniki – Ryszard Gzela.Umów się na rozmowę (połączoną z diagnozą stanu uwłosienia) w jednej z naszych siedzib, w Warszawie lub Bielsku-Białej.
.wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_9f5ba2-ac, .wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_9f5ba2-ac[data-kb-block=”kb-adv-heading_9f5ba2-ac”]{text-align:center;font-style:normal;}.wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_9f5ba2-ac mark, .wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_9f5ba2-ac[data-kb-block=”kb-adv-heading_9f5ba2-ac”] mark{font-style:normal;color:#f76a0c;padding-top:0px;padding-right:0px;padding-bottom:0px;padding-left:0px;}
UMÓW SIĘ NA KONSULTACJĘ
.wp-block-kadence-advancedbtn.kb-btns_0b5644-5c{gap:var(–global-kb-gap-xs, 0.5rem );justify-content:center;align-items:center;}.kt-btns_0b5644-5c .kt-button{font-weight:normal;font-style:normal;}
.wp-block-kadence-advancedbtn .kb-btn_e961b4-26.kb-button, ul.menu .wp-block-kadence-advancedbtn .kb-btn_e961b4-26.kb-button{width:300px;}.wp-block-kadence-advancedbtn .kb-btn_e961b4-26.kb-button{color:var(–global-palette2, #2B6CB0);background:var(–global-palette9, #ffffff);font-size:14px;font-weight:bold;text-transform:uppercase;}.wp-block-kadence-advancedbtn .kb-btn_e961b4-26.kb-button:hover{color:var(–global-palette1, #3182CE);background:var(–global-palette9, #ffffff);}@media all and (max-width: 1024px){.kb-btn_e961b4-26.kb-button .kb-svg-icon-wrap{display:block;}}Zadzwoń pod numer33 811 24 69