Witaminy i prawidłowa dieta – sprawdź, jaki ma wpływ na kondycję twoich włosów
Agnieszka Obstawska
Stylisyta fryzur
Jesteś tym co jesz. Ta maksyma doskonale sprawdza się także w odniesieniu do naszych włosów. Zła dieta ma ogromny wpływ na pogorszenie ich kondycji i jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadania kosmyków. Błędy żywieniowe popełnia każdy, jednakże świadomość tego, że prawidłowa dieta ma kluczowe znaczenie dla zdrowia włosów i całego organizmu może stanowić dobrą motywację do ich eliminowania. Przygotowaliśmy dla Ciebie praktyczny poradnik.
Zła dieta może przyczyniać się do wypadania włosów
Wzmożone wypadanie włosów zawsze jest oznaką, iż z organizmem dzieje się coś złego. Kosmyki są bardzo wrażliwe na niekorzystne dla ludzkiego ciała zmiany. Źle reagują na kiepskie odżywianie, drastyczną dietę, choroby, a nawet brak ruchu.
Pamiętaj – włosy są naturalnym papierkiem lakmusowym Twojej kondycji!
Dla włosów najbardziej niekorzystna jest dieta obfitująca w tłuszcze i cukry proste. Zwykle bogate w nie produkty nie zawierają innych, cennych składników odżywczych, dlatego bazowanie na nich błyskawicznie prowadzi do pogorszenia wyglądu kosmyków. Unikaj nie tylko fast foodów, ale też m.in.:
- kawy i herbaty w nadmiernych ilościach;
- alkoholu;
- potraw bogatych w tłuszcze zwierzęce;
- margaryny;
- słodyczy;
- żółtego sera;
- soli;
- białego pieczywa;
- niektórych warzyw i owoców – na tej liście szczególnie warto umieścić banany i winogrona (zawierają dużo cukru), szpinak, szczaw, botwinkę i rabarbar (te warzywa zawierają szczawiany ograniczające przyswajanie niezwykle potrzebnych włosom składników: cynku, magnezu i wapnia).
Co jeść, aby cieszyć się pięknymi włosami?
Numerem jeden na liście produktów, które koniecznie powinieneś wprowadzić do swojej diety, są ryby. Zawierają mnóstwo cennych dla włosów składników, jak kwasy Omega-3, witaminy D, B i A, a także białko. Ryby mają zbawienny wpływ na cały organizm i dostarczają wiele składników niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania.
Koniecznie sięgaj też po produkty będące naturalnym źródłem żelaza. Jedz żółtka jaj, mięso z kurczaka zastępuj dobrej klasy wołowiną lub kaczką. Jeśli lubisz przekąski, to zamiast czipsów wybieraj suszone morele i marchewkę – rewelacyjne źródło ważnej dla włosów keratyny i witaminy A. Ogranicz spożywanie ziemniaków i makaronów, w zamian sięgaj po kaszę gryczaną i jaglaną. Pamiętaj też o napojach – podstawą jest woda oraz naturalne soki. Wieczorem zamiast herbaty napij się gorącego kakao, bogatego w żelazo.
Ważne!
Zdrowy jadłospis nie przyniesie jednak efektu, jeśli nie ograniczysz spożywania kawy i herbaty, czyli napojów skutecznie wypłukujących żelazo i magnez z organizmu.
Dietę oprzyj na warzywach
Jak dobrze wiesz, warzywa są zdrowym i ważnym dla organizmu źródłem składników odżywczych. Bogactwo witamin na włosy znajdziesz w warzywach ciemnozielonych, przede wszystkim brokułach i warzywacg strączkowych oraz we wspomnianej już marchwi. W tych warzywach znajdziesz mnóstwo witamin, dobrych na włosy: A i C, króre wspierają produkcję sebum.
Okresowe niedobory cynku, którego deficyt objawia się wypadaniem włosów, uzupełniaj np. orzechami, bogatymi także w kwasy Omega-3.
Zdrowa dieta to dieta zbilansowana!
Jedzenie ma dostarczać organizmowi niezbędnych składników żywieniowych, ale też sprawiać przyjemność smakowania potraw. Dlatego pamiętaj, aby swój jadłospis jak najlepiej zbilansować.
Zjedzenie kostki czekolady (nomen omen bogatej w magnez i żelazo) nie będzie wykroczeniem przeciwko zdrowej diecie, jeśli nie będziesz sięgać po nią codziennie. Nie przechodź na drakońską dietę opartą wyłącznie na produktach roślinnych – Twój organizm, a w konsekwencji także włosy, potrzebuje składników zawartych w innych produktach żywnościowych.
Pamiętaj również o ruchu – jest on niezbędny, aby zapewnić sobie zdrowie i dobre samopoczucie, a także ograniczyć stres. Ruszając się na świeżym powietrzu uzupełniasz niedobory kolejnej cennej witaminy, dobrej na włosy – D.
Konsultacja z właścicielem Kliniki
Dowiedz się o najlepszych możliwościach rozwiązania swojego problemu z łysieniem. Specjalne, indywidualne konsultacje prowadzi właściciel kliniki – Ryszard Gzela.
Umów się na rozmowę (połączoną z diagnozą stanu uwłosienia) w jednej z naszych siedzib, w Warszawie lub Bielsku-Białej.