Jak przyspieszyć porost włosów? Kilka sprawdzonych sposobów
Agnieszka Obstawska
Stylisyta fryzur
To pytanie zadają sobie najczęściej Panie, bo to im najczęściej zależy na długich, pięknych włosach. Niestety, oczekiwanie na wzrost włosów wymaga nie zada cierpliwości. Ludzki włos rośnie ok. 1 centymetra na miesiąc – oczywiście u niektórych może to być więcej, u niektórych znacznie mniej. Czy można przyspieszyć porost włosów? Tego dowiesz się po lekturze naszego wpisu.
Co zrobić, by włosy szybciej rosły?
1. Nie obcinaj
Proste, prawda? Twoje włosy nigdy nie staną się długie, jeśli będziesz je zbyt często podcinać. Sporo Pań ciągle wierzy, że regularne podcinanie końcówek przyspiesza ich wzrost. Dlatego obalmy mit: Obcinanie włosów nie powoduje przyspieszenia ich wzrostu! Włosy nie funkcjonują jak np. trawa. Nie udowodniono żadnego wpływu ich przycinania na ich szybszy wzrost. Nie ma to także przełożenia na męski zarost. Jeśli więc chcesz osiągnąć długie włosy, jak najrzadziej odwiedzaj fryzjera, a już na pewno nie w celu podcięcia kosmyków.
Pamiętaj!
Cykl wzrostu ludzkiego włosa trwa zwykle od 5 do 8 lat. Jeśli założymy, że w Twoim przypadku będzie to ta górna wartość, a Twoje kosmyki standardowo rosną o 1 centymetr miesięcznie, to po 8 latach powinnaś cieszyć się włosami o długości około 1 metra. Nie jest to wynik, który każdą z nas satysfakcjonuje, dlatego wiele pań szuka sposobów na to, aby przyspieszyć porost włosów. Owszem, można to zrobić, w zapuszczaniu włosów może pomóc kilka zasad:
2. Dieta
Podstawa przyspieszenia porostu włosów Najskuteczniejszą metodą stymulowania włosów do szybszego wzrostu jest zapewnienie im odpowiedniej dawki składników odżywczych. Zacznij od tych dostarczanych od wewnątrz, czyli wraz z pożywieniem. Twoja dieta musi być bogata w kluczowe dla kosmyków witaminy i minerały, ale przede wszystkim różnorodna. Co powinnaś jeść?
Na pewno chude mięso (świetna jest wątróbka) oraz ryby. W swoim jadłospisie znajdź miejsce dla grzybów, produktów nabiałowych, warzyw żółtych i zielonych oraz całej masy owoców, na czele z awokado, pomarańczami i melonami. Rewelacyjny dla włosów jest słonecznik, orzechy, ciemny ryż, pełnoziarnisty chleb, soja, masło orzechowe, brokuły i ziemniaki.Stawiaj na produkty naturalne, które dają Twojemu organizmowi siłę i zaspokajają potrzeby włosów.
Ważne!
Nie zapominaj o piciu dużych ilości wody! Absolutne minimum, to 1,5 litra dziennie. Wodę uzupełniaj też herbatkami ziołowymi na bazie pokrzywy i skrzypu polnego oraz mlekiem krowim, o ile nie masz uczulenia na laktozę.
3. Co z suplementacją?
Odpowiednia i stosowana z regularnymi odstępami suplementacja zwiększa kontrolę nad ilością dostarczanych do organizmu składników, takich jak magnez, żelazo czy cynk. Suplementacja nie może jednak zastąpić zdrowej diety – ma ją jedynie uzupełniać.
Pamiętaj!
Sięgnij po suplementy diety po konsultacji z lekarzem. Wskaże on najlepsze dla Ciebie środki i rozpisze ich dawkowanie. Suplementacji nie wolno też prowadzić dłużej niż przez 3 miesiące.
4. Wspieranie od zewnątrz
Do pobudzenia wzrostu Twoich włosów przyda się także ich odżywianie od zewnątrz. Zdecydowanie polecamy Ci domowe sposoby na porost włosów. Regularnie wykonuj wcierki i płukanki z drożdży, jaj, pokrzywy, skrzypu polnego, czarnej rzepy i mleka. Mikstury te mogą skutecznie wpłynąć na przyspieszenie porostu włosów oraz zapewnić Twoim kosmykom dobrą formę i piękny wygląd. Rozpoczynając stosowanie naturalnych wcierek i płukanek wybierz różnorodne składniki i zaobserwuj, które z nich działają najkorzystniej w odniesieniu do Twoich włosów. Z dużą dozą ostrożności podchodź do wszelkich „cudownych” specyfików chemicznych. Owszem, na rynku aż roi się od szamponów i odżywek mających wpłynąć na znaczne przyspieszenie wzrostu włosów, ale naprawdę trudno jest jednoznacznie ocenić ich skuteczność. Możesz oczywiście spróbować sięgnąć po szampon z zawartością kofeiny, która jest popularnym stymulant porostu włosów, ale nie oczekuj cudów.
Pamiętaj!
Przed zmianą szamponu czy odżywki zawsze sprawdź skład specyfiku, bo może się okazać, że jesteś uczulona na któryś ze składników. Obserwuj też reakcję włosów – jeśli zauważysz, że zaczęły nadmiernie wypadać, natychmiast zaprzestań kuracji.
Podsumowując: nie ma w jednej, określonej metody na przyspieszenie porostu włosów. Chcąc przyspieszyć ich wzrost należy obserwować je by dostrzec, które metody działają na nie najskuteczniej. Ważne jest też, by w trakcie ich zapuszczania, wspierać kosmyki, prawidłowo je odżywić i odpowiednio o nie dbać. Zmniejszy to ich wypadanie czy łamliwość, i w efekcie Twoje włosy będą nie tylko długie i piękne, ale też zdrowe i odżywione.
Jeśli pomimo starań Twoje włosy rosną wyjątkowo powoli, skontaktuj się z nami i poznaj metodę IMD2G: 33 811 24 69.
Konsultacja z właścicielem Kliniki
Dowiedz się o najlepszych możliwościach rozwiązania swojego problemu z łysieniem. Specjalne, indywidualne konsultacje prowadzi właściciel kliniki – Ryszard Gzela.
Umów się na rozmowę (połączoną z diagnozą stanu uwłosienia) w jednej z naszych siedzib, w Warszawie lub Bielsku-Białej.