Bożena DutkiewiczTrycholog
Wiele osób, które zauważają u siebie pogorszenie kondycji włosów lub pierwsze objawy łysienia nie wie, gdzie zgłosić się z tym problemem. Warto zatem zdać sobie sprawę, że istnieje metoda dokładnego określania przyczyn wypadania włosów i innych schorzeń w obrębie skóry głowy. Jest to badanie trychologiczne. Na czym ono polega? Kto powinien się na nie zdecydować? Dowiedz się więcej.
Kiedy warto zgłosić się na badanie trychologiczne?
Najwyraźniejszym sygnałem, że z włosami dzieje się coś złego, jest ich wzmożone wypadanie. Przypomnę, że norma dla zdrowego człowieka wynosi do 100 traconych włosów dziennie. Jeśli więc po kąpieli wyjmujesz kłęby włosów z odpływu, to znak, że należy dokładniej przyjrzeć się kondycji włosów.
Przyczyn może być wiele. Źródłem problemu nie musi być choroba czy rozwój łysienia dziedzicznego. Aby dokładnie określić przyczynę, najlepiej od razu zgłosić się na badanie trychologiczne. Gdzie je wykonać? Na pewno nie u dermatologa. Aby przeprowadzić badanie trychologiczne należy zgłosić się specjalisty od chorób włosów i skóry głowy, czyli trychologa. Gabinet trychologiczny znajdziesz praktycznie w każdym większym mieście.
Pamiętaj
Badanie trychologiczne warto wykonać nie tylko wtedy, gdy wypadają włosy. Może być ono pomocne także w sytuacji, gdy zauważysz pogorszenie stanu skóry głowy, np. jej nadmierne przetłuszczanie.
Na czym polega badanie trychologiczne?
1. Kamera trychologiczna
Badanie trychologiczne ma na celu szczegółowe zweryfikowanie stanu włosów, skóry głowy, mieszków włosowych i cebulek. Specjalista wykorzystuje do tego wysokiej jakości sprzęt, czyli bardzo dokładną kamerę i elektroniczny mikroskop. Z wykorzystaniem kamery wykonywane są zdjęcia skóry głowy i mieszków włosowych, które stanowią później podstawę do oceny skuteczności leczenia.
2. Badanie pod mikroskopem
Badaniu pod mikroskopem poddawane są włosy, które wypadły. Celem jest określenie, czy nie doszło do zaburzenia fazy wzrostu włosów. Jako, że włosy rosną zgodnie z naturalnym cyklem postępujących po sobie faz: wzrostu, przejściowej oraz fazy spoczynku. Jeśli cykl zostaje zaburzony, to efektem będzie właśnie wypadanie kosmyków, np. łysienie anagenowe czy telogenowe. Badanie trychologiczne pozwala to rozpoznać i wdrożyć odpowiednie leczenie.
Jeśli cykl wzrostu włosów nie jest zaburzony, to przyczyny pogorszenia wyglądu pasm należy poszukać w kondycji skóry głowy. To kolejny etap badania trychologicznego. Specjalista sprawdza, czy nie została ona zaatakowana przez jakąś chorobę pasożytniczą, czy nie rozwija się łojotokowe zapalenie skóry, czy mieszki włosowe są odpowiednio odżywiane. Często bowiem wypadanie włosów ma ścisły związek właśnie ze złą kondycją skóry głowy.
3. Badania laboratoryjne
Jeśli kondycja włosów, cebulek, mieszków włosowych i skóry głowy nie wzbudza zastrzeżeń, a mimo to włosy wypadają, konieczne jest przeprowadzenie badań laboratoryjnych. Na podstawie próbki krwi oznaczany jest poziom określonych hormonów, które mogą przyczyniać się do wypadania włosów lub nawet łysienia.
Czy badanie jest bolesne?
Badanie trychologiczne jest całkowicie bezbolesne. Trycholog przykłada jedynie kamerę do głowy i powoli przesuwa ją wzdłuż skalpu i pasm. Badanie jest również bezinwazyjne, a więc nie ma żadnego negatywnego wpływu na organizm.
Profesjonalne badanie trychologiczne pozwala określić ponad 240 różnych chorób skóry głowy i włosów. Pełne badanie daje pełną wiedzę na temat przyczyn problemu włosów czy skóry głowy, co z kolei pozwala wdrożyć skuteczne leczenie.
.kb-row-layout-id_1cfe3d-96 > .kt-row-column-wrap{align-content:start;}:where(.kb-row-layout-id_1cfe3d-96 > .kt-row-column-wrap) > .wp-block-kadence-column{justify-content:start;}.kb-row-layout-id_1cfe3d-96 > .kt-row-column-wrap{column-gap:var(–global-kb-gap-md, 2rem);row-gap:var(–global-kb-gap-md, 2rem);max-width:var( –global-content-width, 1290px );padding-left:var(–global-content-edge-padding);padding-right:var(–global-content-edge-padding);padding-top:var(–global-kb-spacing-sm, 1.5rem);padding-right:0px;padding-bottom:var(–global-kb-spacing-sm, 1.5rem);padding-left:0px;grid-template-columns:minmax(0, 1fr);}.kb-row-layout-id_1cfe3d-96 > .kt-row-layout-overlay{opacity:0.30;}@media all and (max-width: 1024px){.kb-row-layout-id_1cfe3d-96 > .kt-row-column-wrap{grid-template-columns:minmax(0, 1fr);}}@media all and (max-width: 767px){.kb-row-layout-id_1cfe3d-96 > .kt-row-column-wrap{grid-template-columns:minmax(0, 1fr);}}
.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col{padding-top:15px;padding-right:25px;padding-bottom:25px;padding-left:25px;}.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col,.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col:before{border-top-left-radius:0px;border-top-right-radius:0px;border-bottom-right-radius:0px;border-bottom-left-radius:0px;}.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col{column-gap:var(–global-kb-gap-sm, 1rem);}.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col{flex-direction:column;}.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col > .aligncenter{width:100%;}.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col{background-color:var(–global-palette2, #2B6CB0);}.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col:before{opacity:0.3;}.kadence-column_9e5b1c-7f{position:relative;}@media all and (max-width: 1024px){.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col{flex-direction:column;}}@media all and (max-width: 767px){.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col{flex-direction:column;}}
.wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_4f800e-94, .wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_4f800e-94[data-kb-block=”kb-adv-heading_4f800e-94″]{text-align:center;font-weight:400;font-style:normal;}.wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_4f800e-94 mark, .wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_4f800e-94[data-kb-block=”kb-adv-heading_4f800e-94″] mark{font-style:normal;color:#f76a0c;padding-top:0px;padding-right:0px;padding-bottom:0px;padding-left:0px;}
Konsultacja z właścicielem Kliniki
.wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_c6d31e-ee, .wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_c6d31e-ee[data-kb-block=”kb-adv-heading_c6d31e-ee”]{text-align:center;font-style:normal;}.wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_c6d31e-ee mark, .wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_c6d31e-ee[data-kb-block=”kb-adv-heading_c6d31e-ee”] mark{font-style:normal;color:#f76a0c;padding-top:0px;padding-right:0px;padding-bottom:0px;padding-left:0px;}
Dowiedz się o najlepszych możliwościach rozwiązania swojego problemu z łysieniem. Specjalne, indywidualne konsultacje prowadzi właściciel kliniki – Ryszard Gzela.Umów się na rozmowę (połączoną z diagnozą stanu uwłosienia) w jednej z naszych siedzib, w Warszawie lub Bielsku-Białej.
.wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_9f5ba2-ac, .wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_9f5ba2-ac[data-kb-block=”kb-adv-heading_9f5ba2-ac”]{text-align:center;font-style:normal;}.wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_9f5ba2-ac mark, .wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_9f5ba2-ac[data-kb-block=”kb-adv-heading_9f5ba2-ac”] mark{font-style:normal;color:#f76a0c;padding-top:0px;padding-right:0px;padding-bottom:0px;padding-left:0px;}
UMÓW SIĘ NA KONSULTACJĘ
.wp-block-kadence-advancedbtn.kb-btns_0b5644-5c{gap:var(–global-kb-gap-xs, 0.5rem );justify-content:center;align-items:center;}.kt-btns_0b5644-5c .kt-button{font-weight:normal;font-style:normal;}
.wp-block-kadence-advancedbtn .kb-btn_e961b4-26.kb-button, ul.menu .wp-block-kadence-advancedbtn .kb-btn_e961b4-26.kb-button{width:300px;}.wp-block-kadence-advancedbtn .kb-btn_e961b4-26.kb-button{color:var(–global-palette2, #2B6CB0);background:var(–global-palette9, #ffffff);font-size:14px;font-weight:bold;text-transform:uppercase;}.wp-block-kadence-advancedbtn .kb-btn_e961b4-26.kb-button:hover{color:var(–global-palette1, #3182CE);background:var(–global-palette9, #ffffff);}@media all and (max-width: 1024px){.kb-btn_e961b4-26.kb-button .kb-svg-icon-wrap{display:block;}}Zadzwoń pod numer33 811 24 69