Szampony dla najmłodszych znacznie różnią się składem od preparatów do pielęgnacji dla dorosłych. To oczywiste. Skóra małego dziecka wymaga specjalnego traktowania, dlatego kosmetyki są delikatne, nie podrażniają wrażliwej skóry, często nie mają też zapachu. Poza tym:
Dzięki takiemu składowi włosy maluchów są miękkie i delikatne. Brzmi kusząco, prawda? Kto by nie chciał takich mieć! Czy jednak szampony dla dzieci to na pewno dobre preparaty dla dorosłych?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Są osoby, którym preparaty dla dzieci służą, są też tacy, którzy na ich działanie narzekają.
Szampony dla dzieci są bardzo delikatne – to fakt, jednak nie zawierają wielu substancji, które wspomagają „dorosłe” włosy, takich jak np. filtry czy witaminy. Żeby zdrowo rosnąć, Twoje kosmyki potrzebują odpowiedniego wsparcia, a preparaty dla najmłodszych nie zawsze mogą je dać.
Co więc zrobić, gdy potrzebujesz delikatnego szamponu np. do włosów przetłuszczających się? Możesz rozejrzeć się za preparatami z apteki. Często są równie delikatne, jak te dziecięce, ale dodatkowo zawierają substancje, które skutecznie oczyszczają włosy z brudu i kurzu. Poza tym pamiętaj, że szampony dla dzieci nie zawsze skutecznie usuwają z włosów produkty do stylizacji, więc zanim po nie sięgniesz, powinnaś rozważyć plusy i minusy.
Jeśli kosmetyków dla dzieci chcesz używać cały czas, miej w domu także zwykły szampon zawierający SLS, ponieważ szampony dla dzieci nie zmywają również silikonów (dimethicone), które występują w odżywkach. Może to powodować nadmierne obciążanie kosmyków.
Co ciekawe, kosmetyki dla dzieci mogą także wywoływać u dorosłych uczulenia i podrażnienie skóry, zatem nie zawsze okazują się takie delikatne. U niektórych osób po zastosowaniu szamponu dla dzieci pojawia się np. łupież. Wówczas należy wrócić do „normalnych” szamponów, a te dziecięce odstawić na półkę lub używać jedynie sporadycznie.
Innym kosmetykiem, który upodobały sobie szczególnie panie, jest oliwka dla dzieci. Ten popularny preparat używany jest często zamiast balsamu do ciała, bo świetnie nawilża i regeneruje skórę. Niektóre panie stosują oliwki także do włosów, do tzw. olejowania. Dzięki temu kosmyki mają być delikatne, miękkie i nawilżone. Jednak, o ile stosowanie specjalnych olejków do włosów (np. arganowych) ma sens i przynosi bardzo dobre efekty, to nakładanie na nie zwykłej dziecięcej oliwki nie jest już tak dobrym pomysłem. Dlaczego? Bo nie będzie ona tak dobrze się wchłaniać we włosy. Niestety, dziecięca oliwka może także pozostawiać tłuste ślady i fryzura będzie prezentować się tak, jakby dawno nie była myta.
Pamiętajcie, że u maluchów oliwka stosowana jest przed wszystkim jako środek ochronny dla delikatnej, nieradzącej sobie jeszcze z czynnikami zewnętrznymi skóry głowy. Poza tym jest też środkiem zapobiegawczym przeciwko powstaniu ciemieniuchy. Dlatego w tym przypadku warto jednak postawić na specjalistyczne olejki dla dorosłych, a oliwkę zostawić sobie jako substytut balsamu do ciała.
Dowiedz się o najlepszych możliwościach rozwiązania swojego problemu z łysieniem. Specjalne, indywidualne konsultacje prowadzi właściciel kliniki – Ryszard Gzela.
Umów się na rozmowę (połączoną z diagnozą stanu uwłosienia) w jednej z naszych siedzib, w Warszawie lub Bielsku-Białej.
Zapewne każdy z nas zna sytuację, gdy spaliśmy rano trochę za długo albo nagle po zapracowanym dniu wieczorem dostaliśmy zaproszenie na spotkanie. Pojawia się problem: jak odświeżyć nasze włosy, i to szybko?
Czołowe koncerny kosmetyczne mają w swojej ofercie produkty do włosów, w tym szampony, z zawartością kofeiny. Wśród domowych sposobów na wzmacnianie czy pielęgnację kosmyków znane są od lat choćby płukanki z kawy, a więc także z kofeiną.
Do polskich szpitali czy klinik onkologicznych wkraczają niewielkie urządzenia nazywane czepkami zapobiegającymi wypadaniu włosów.
Wiele pism poradnikowych poleca zażywanie tabletek z biotyną w celu powstrzymania nadmiernego wypadania włosów czy wręcz zastopowania łysienia. Czy rzeczywiście są skuteczne?