Bożena DutkiewiczTrycholog
Przyczyny wypadania włosów bywają bardzo różne, co tylko potwierdza, że próba zawalczenia z problemem „na oślep” nie jest dobrym pomysłem. Jeśli przez dłuższy czas obserwujesz nadmierną utratę kosmyków, to prawdopodobnie w Twoim organizmie zachodzą jakieś niekorzystne zmiany. Jakie? Odpowiedź na to pytanie dadzą wyłącznie badania laboratoryjne. Które z nich warto wykonać, aby rozpoznać przyczynę wypadania włosów? Przeczytaj mój poradnik.
Gdzie wykonać takie badania?
Badania laboratoryjne może zlecić lekarz pierwszego kontaktu – wówczas otrzymasz skierowanie i będziesz mogła wykonać je bezpłatnie. Jeśli jednak zależy Ci na czasie, to znajdź prywatne laboratorium. Będzie szybciej, a wcale nie tak drogo. Takie laboratoria działają w praktycznie każdym większym mieście.
Pytanie tylko, jakie badania powinnaś wykonać? W przypadku chęci znalezienia przyczyny wypadania włosów dobrze jest postawić na kompleksowe „prześwietlenie” organizmu.
Na jakie badania laboratoryjne warto się zdecydować?
Z mojego doświadczenia wynika, że najbardziej pomocne w znalezieniu przyczyny wypadania włosów są badania, które wymieniam poniżej:
1.Morfologia
To podstawowe badanie krwi, którego wyniki są niezbędne. Morfologia określa skład krwi – jeśli np. brakuje w niej hemoglobiny, to możesz cierpieć na anemię, a to bardzo częsta przyczyna wypadania włosów.
2. TSH
To badanie tarczycy, które pozwala określić poziom tyreotropiny – hormonu odpowiadającego za działanie tarczycy. Jeśli poziom TSH jest nieprawidłowy, wówczas możesz cierpieć na niedoczynność lub nadczynność tarczycy, a to także bezpośrednia przyczyna wypadania włosów. Badanie warto rozszerzyć o sprawdzenie poziomu trójjodotyroniny i tyroksyny, czyli kolejnych hormonów mających wpływ na funkcjonowanie tarczycy.
3. Ferrytyna
Najskuteczniejsze badanie określające poziom żelaza w organizmie. Niedobory tego minerału mają bezpośredni wpływ na kondycję włosów, ponieważ prowadzą do anemii. Cierpią na tym nie tylko włosy, ale też paznokcie i skóra.
4. Anty TPO
Zaawansowane badanie krwi zalecane w diagnozowaniu chorób tarczycy, przede wszystkim choroby Hashimoto. Osoby cierpiące na to schorzenie mają ogromne problemy z włosami, w tym z ich wypadaniem.
5. Prolaktyna
Kobiecy hormon, który w nadmiarze szkodzi włosom i może powodować ich przyspieszoną utratę. Prolaktyna kumuluje się w organizmie w sytuacjach stresowych, dlatego właśnie napięcie nerwowe jest częstą przyczyną problemów z łysieniem.
6. Testosteron
Męski hormon, który jednak występuje także u kobiet. Jeśli w Twoim organizmie jest zbyt dużo testosteronu, będziesz zagrożona łysieniem typu męskiego.
7. Androstendion
Zbyt wysoki poziom tego hormonu często towarzyszy zespołowi policystycznych jajników, którego efektem są widoczne problemy z włosami. Najczęściej pojawia się łojotok, tworzą się też zakola.
8. Badanie trychologiczne
Najbardziej kompleksowy sposób na profesjonalną ocenę stanu włosów. Trycholog dokładnie weryfikuje kondycję skóry głowy, mieszków włosowych, ocenia prawidłowość przebiegu cyklu wzrostu włosa i poziom produkcji sebum. Badanie wykonuje się przy użyciu trychogramu, który wielokrotnie powiększa obraz włosa.
Wykonanie kompletu tych badań będzie Cię kosztować, w zależności od miasta i laboratorium, od 200 do 300 złotych. To niewielka cena za wiedzę, która może rozwiązać tajemnicę wypadania włosów. Badania te wykonaj bezpośrednio przed wizytą u trychologa (poza badaniem trychologicznym) – specjalista zinterpretuje wyniki i z pewnością znajdzie przyczynę Twojego problemu.
.kb-row-layout-id_1cfe3d-96 > .kt-row-column-wrap{align-content:start;}:where(.kb-row-layout-id_1cfe3d-96 > .kt-row-column-wrap) > .wp-block-kadence-column{justify-content:start;}.kb-row-layout-id_1cfe3d-96 > .kt-row-column-wrap{column-gap:var(–global-kb-gap-md, 2rem);row-gap:var(–global-kb-gap-md, 2rem);max-width:var( –global-content-width, 1290px );padding-left:var(–global-content-edge-padding);padding-right:var(–global-content-edge-padding);padding-top:var(–global-kb-spacing-sm, 1.5rem);padding-right:0px;padding-bottom:var(–global-kb-spacing-sm, 1.5rem);padding-left:0px;grid-template-columns:minmax(0, 1fr);}.kb-row-layout-id_1cfe3d-96 > .kt-row-layout-overlay{opacity:0.30;}@media all and (max-width: 1024px){.kb-row-layout-id_1cfe3d-96 > .kt-row-column-wrap{grid-template-columns:minmax(0, 1fr);}}@media all and (max-width: 767px){.kb-row-layout-id_1cfe3d-96 > .kt-row-column-wrap{grid-template-columns:minmax(0, 1fr);}}
.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col{padding-top:15px;padding-right:25px;padding-bottom:25px;padding-left:25px;}.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col,.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col:before{border-top-left-radius:0px;border-top-right-radius:0px;border-bottom-right-radius:0px;border-bottom-left-radius:0px;}.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col{column-gap:var(–global-kb-gap-sm, 1rem);}.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col{flex-direction:column;}.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col > .aligncenter{width:100%;}.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col{background-color:var(–global-palette2, #2B6CB0);}.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col:before{opacity:0.3;}.kadence-column_9e5b1c-7f{position:relative;}@media all and (max-width: 1024px){.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col{flex-direction:column;}}@media all and (max-width: 767px){.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col{flex-direction:column;}}
.wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_4f800e-94, .wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_4f800e-94[data-kb-block=”kb-adv-heading_4f800e-94″]{text-align:center;font-weight:400;font-style:normal;}.wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_4f800e-94 mark, .wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_4f800e-94[data-kb-block=”kb-adv-heading_4f800e-94″] mark{font-style:normal;color:#f76a0c;padding-top:0px;padding-right:0px;padding-bottom:0px;padding-left:0px;}
Konsultacja z właścicielem Kliniki
.wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_c6d31e-ee, .wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_c6d31e-ee[data-kb-block=”kb-adv-heading_c6d31e-ee”]{text-align:center;font-style:normal;}.wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_c6d31e-ee mark, .wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_c6d31e-ee[data-kb-block=”kb-adv-heading_c6d31e-ee”] mark{font-style:normal;color:#f76a0c;padding-top:0px;padding-right:0px;padding-bottom:0px;padding-left:0px;}
Dowiedz się o najlepszych możliwościach rozwiązania swojego problemu z łysieniem. Specjalne, indywidualne konsultacje prowadzi właściciel kliniki – Ryszard Gzela.Umów się na rozmowę (połączoną z diagnozą stanu uwłosienia) w jednej z naszych siedzib, w Warszawie lub Bielsku-Białej.
.wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_9f5ba2-ac, .wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_9f5ba2-ac[data-kb-block=”kb-adv-heading_9f5ba2-ac”]{text-align:center;font-style:normal;}.wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_9f5ba2-ac mark, .wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_9f5ba2-ac[data-kb-block=”kb-adv-heading_9f5ba2-ac”] mark{font-style:normal;color:#f76a0c;padding-top:0px;padding-right:0px;padding-bottom:0px;padding-left:0px;}
UMÓW SIĘ NA KONSULTACJĘ
.wp-block-kadence-advancedbtn.kb-btns_0b5644-5c{gap:var(–global-kb-gap-xs, 0.5rem );justify-content:center;align-items:center;}.kt-btns_0b5644-5c .kt-button{font-weight:normal;font-style:normal;}
.wp-block-kadence-advancedbtn .kb-btn_e961b4-26.kb-button, ul.menu .wp-block-kadence-advancedbtn .kb-btn_e961b4-26.kb-button{width:300px;}.wp-block-kadence-advancedbtn .kb-btn_e961b4-26.kb-button{color:var(–global-palette2, #2B6CB0);background:var(–global-palette9, #ffffff);font-size:14px;font-weight:bold;text-transform:uppercase;}.wp-block-kadence-advancedbtn .kb-btn_e961b4-26.kb-button:hover{color:var(–global-palette1, #3182CE);background:var(–global-palette9, #ffffff);}@media all and (max-width: 1024px){.kb-btn_e961b4-26.kb-button .kb-svg-icon-wrap{display:block;}}Zadzwoń pod numer33 811 24 69