Agnieszka ObstawskaStylisyta fryzur
Swędzenie skóry głowy jest bardzo nieprzyjemne i kłopotliwe – w końcu w towarzystwie czy podczas oficjalnego spotkania nie wypada się ostentacyjnie drapać. Wielu osobom ten objaw kojarzy się z zaniedbaniami higienicznymi. Nie zawsze tak jest. Istnieje kilka typowo medycznych powodów świądu skalpu, o których przeczytasz w dzisiejszym wpisie. Podpowiem Ci także, jak walczyć z najpopularniejszymi przyczynami swędzenia.
Jakie są najczęstsze przyczyny swędzenia skóry głowy?
1. Łupież – problem nie tylko estetyczny
Łupież może mieć różne postaci, jednak z reguły jednym z towarzyszących mu objawów jest właśnie swędzenie skóry głowy. Drapanie wzmaga łuszczenie się naskórka, co tylko zwiększa ilość nieestetycznych płatków na ubraniach.
Najczęstszą przyczyną łupieżu są drożdżaki, które żywią się łojem. Jeśli gruczoły produkują zbyt dużo sebum, tworzą się idealne warunki dla rozwoju pasożytów. Wbijając swoje aparaty gębowe w skórę powodują podrażnienie, a to wywołuje efekt swędzenia.
Jak sobie z tym poradzić?
Przede wszystkim odstaw szampony i inne środki kosmetyczne przesuszające skórę głowy – przynosi to odwrotny efekt i powoduje nadprodukcję sebum. Myj głowę szamponemziołowym, wypróbuj też domowe sposoby na łupież. Jeśli nic nie pomoże skonsultuj się z trychologiem.
2. Łuszczyca – gdy swędzi nie tylko głowa
Łuszczyca jest trudną w leczeniu chorobą zapalną, która objawia się powstawaniem charakterystycznych łusek o czerwonym zabarwieniu na powierzchni skóry. Choremu towarzysz uporczywy świąd. Łuszczyca atakuje nie tylko skórę głowy, ale też kolan, łokci, dłoni, pleców czy pośladków.
Jak sobie z tym poradzić?
Łuszczycę może rozpoznać dermatolog lub trycholog. Wówczas konieczne jest wdrożenie leczenia oraz ograniczenie stresu, który wzmaga objawy.
3. Alergia – zmiany uczuleniowe
Reakcja alergiczna skóry głowy może wystąpić nie tylko w związku z zastosowaniem nieodpowiedniego kosmetyku. Bardzo często towarzyszy także alergii pokarmowej. Na skalpie pojawia się wówczas swędząca wysypka. Klasycznym powodem takiego stanu jest uczulenie na jakiś składnik farby do włosów, odżywki, a nawet szamponu.
Jak sobie z tym poradzić?
Unikaj kosmetyków zawierających detergenty i silnie uczulające substancje, jak np. nikiel czy chlorowodór. Sprawdzaj skład produktów, których wcześniej nie stosowałaś.
4. Atopowe zapalenie skóry
Świąd jest często pierwszym objawem tej choroby, która z reguły pojawia się we wczesnym dzieciństwie. AZS ma nieprzyjemny przebieg – oprócz swędzenia choremu dokucza łuszczący się naskórek oraz nieestetyczne liszaje.
Jak sobie z tym poradzić?
AZS to dość częsta choroba skóry o podłożu alergicznym. Leczy się ją pod kontrolą dermatologa.
5. Łojotokowe zapalenie skóry
ŁZS najczęściej objawia się tłustym łupieżem i bardzo silnym świądem. To choroba mająca bezpośredni wpływ na łysienie, dlatego wymaga szybkiego leczenia z zastosowaniemodpowiednich środków farmakologicznych. Niestety łojotokowe zapalenie skóry ma tendencję do nawracania.
Jak sobie z tym poradzić?
Jeśli podejrzewasz ŁZS – jak najszybciej zgłoś się do specjalisty!
6. Grzybica
Grzybica skóry głowy wbrew pozorom nie jest tylko chorobą ludzi zaniedbanych czy pochodzących z patologicznych środowisk. Można się nią bardzo łatwo zarazić, chociażby podczas wizyty na basenie czy przypadkowego kontaktu. Grzybica jest jedną z przyczyn łysienia, a jej objawy są bardzo nieprzyjemne – klasycznym symptomem jest uporczywe swędzenie.
Jak sobie z tym poradzić?
Po rozpoznaniu grzybicy konieczne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego, wraz ze stosowaniem maści przeciwgrzybiczych.
7. Błędy w pielęgnacji
To, jakich kosmetyków i przyrządów do stylizacji używasz na co dzień, ma ogromny wpływ na stan skóry głowy i samych włosów. Jeśli często sięgasz po suszarkę, prostownicę, lakiery, silikony, pudry, szampon z SLS, to prowadzisz do przesuszenia skalpu, a to może objawiać się uporczywym swędzeniem.
Jak sobie z tym poradzić?
Uważaj na to, jakich kosmetyków używasz do codziennej pielęgnacji. Jeśli nie wiesz, w jaki sposób zadbać o skórę głowy i włosy, poproś o poradę trychologiczną lub sięgnij do moich artykułów na ten temat.
8. Wszawica
Wszawica nie jest wcale problemem ludzi z patologicznych środowisk. Może dotknąć każdego, także Ciebie, szczególnie jeśli masz dziecko w przedszkolu. Wszawica bardzo łatwo się rozprzestrzenia, a jednym z jej klasycznych objawów jest silny świąd. Regularnie sprawdzaj głowę dziecka. Jeśli podejrzewasz, że ma wszawicę, jak najszybciej zgłoś się z nim do lekarza, który podpowie Ci, jakie działania profilaktyczne należy wdrożyć.
9. Zmiany hormonalne
Swędzenie skóry głowy może być także objawem zaburzeń hormonalnych (na czele z niedoczynnością tarczycy) lub po prostu reakcją na warunki atmosferyczne. Nie zawsze trzeba się tym przejmować. Jednak jeśli świąd nie ustaje, jak najszybciej zgłoś się do specjalisty, który rozpozna przyczynę i pomoże Ci się z nią uporać.
.kb-row-layout-id_1cfe3d-96 > .kt-row-column-wrap{align-content:start;}:where(.kb-row-layout-id_1cfe3d-96 > .kt-row-column-wrap) > .wp-block-kadence-column{justify-content:start;}.kb-row-layout-id_1cfe3d-96 > .kt-row-column-wrap{column-gap:var(–global-kb-gap-md, 2rem);row-gap:var(–global-kb-gap-md, 2rem);max-width:var( –global-content-width, 1290px );padding-left:var(–global-content-edge-padding);padding-right:var(–global-content-edge-padding);padding-top:var(–global-kb-spacing-sm, 1.5rem);padding-right:0px;padding-bottom:var(–global-kb-spacing-sm, 1.5rem);padding-left:0px;grid-template-columns:minmax(0, 1fr);}.kb-row-layout-id_1cfe3d-96 > .kt-row-layout-overlay{opacity:0.30;}@media all and (max-width: 1024px){.kb-row-layout-id_1cfe3d-96 > .kt-row-column-wrap{grid-template-columns:minmax(0, 1fr);}}@media all and (max-width: 767px){.kb-row-layout-id_1cfe3d-96 > .kt-row-column-wrap{grid-template-columns:minmax(0, 1fr);}}
.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col{padding-top:15px;padding-right:25px;padding-bottom:25px;padding-left:25px;}.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col,.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col:before{border-top-left-radius:0px;border-top-right-radius:0px;border-bottom-right-radius:0px;border-bottom-left-radius:0px;}.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col{column-gap:var(–global-kb-gap-sm, 1rem);}.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col{flex-direction:column;}.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col > .aligncenter{width:100%;}.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col{background-color:var(–global-palette2, #2B6CB0);}.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col:before{opacity:0.3;}.kadence-column_9e5b1c-7f{position:relative;}@media all and (max-width: 1024px){.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col{flex-direction:column;}}@media all and (max-width: 767px){.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col{flex-direction:column;}}
.wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_4f800e-94, .wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_4f800e-94[data-kb-block=”kb-adv-heading_4f800e-94″]{text-align:center;font-weight:400;font-style:normal;}.wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_4f800e-94 mark, .wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_4f800e-94[data-kb-block=”kb-adv-heading_4f800e-94″] mark{font-style:normal;color:#f76a0c;padding-top:0px;padding-right:0px;padding-bottom:0px;padding-left:0px;}
Konsultacja z właścicielem Kliniki
.wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_c6d31e-ee, .wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_c6d31e-ee[data-kb-block=”kb-adv-heading_c6d31e-ee”]{text-align:center;font-style:normal;}.wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_c6d31e-ee mark, .wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_c6d31e-ee[data-kb-block=”kb-adv-heading_c6d31e-ee”] mark{font-style:normal;color:#f76a0c;padding-top:0px;padding-right:0px;padding-bottom:0px;padding-left:0px;}
Dowiedz się o najlepszych możliwościach rozwiązania swojego problemu z łysieniem. Specjalne, indywidualne konsultacje prowadzi właściciel kliniki – Ryszard Gzela.Umów się na rozmowę (połączoną z diagnozą stanu uwłosienia) w jednej z naszych siedzib, w Warszawie lub Bielsku-Białej.
.wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_9f5ba2-ac, .wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_9f5ba2-ac[data-kb-block=”kb-adv-heading_9f5ba2-ac”]{text-align:center;font-style:normal;}.wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_9f5ba2-ac mark, .wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_9f5ba2-ac[data-kb-block=”kb-adv-heading_9f5ba2-ac”] mark{font-style:normal;color:#f76a0c;padding-top:0px;padding-right:0px;padding-bottom:0px;padding-left:0px;}
UMÓW SIĘ NA KONSULTACJĘ
.wp-block-kadence-advancedbtn.kb-btns_0b5644-5c{gap:var(–global-kb-gap-xs, 0.5rem );justify-content:center;align-items:center;}.kt-btns_0b5644-5c .kt-button{font-weight:normal;font-style:normal;}
.wp-block-kadence-advancedbtn .kb-btn_e961b4-26.kb-button, ul.menu .wp-block-kadence-advancedbtn .kb-btn_e961b4-26.kb-button{width:300px;}.wp-block-kadence-advancedbtn .kb-btn_e961b4-26.kb-button{color:var(–global-palette2, #2B6CB0);background:var(–global-palette9, #ffffff);font-size:14px;font-weight:bold;text-transform:uppercase;}.wp-block-kadence-advancedbtn .kb-btn_e961b4-26.kb-button:hover{color:var(–global-palette1, #3182CE);background:var(–global-palette9, #ffffff);}@media all and (max-width: 1024px){.kb-btn_e961b4-26.kb-button .kb-svg-icon-wrap{display:block;}}Zadzwoń pod numer33 811 24 69