Ryszard GzelaWłaściciel Kliniki
Czym jest łysienie androgenowe?
Łysienie androgenowe (inaczej androgeniczne) jest jednym z najczęściej występujących typów łysienia. Ten problem jest już poruszany na szerokim forum publicznym. Popularnie nazywa się je łysieniem typu męskiego, bo to właśnie panowie najczęściej borykają się z tą przypadłością. Nie oznacza to, że u kobiet ten problem nie występuje. Co więcej: panie traktują go znacznie poważniej, bo w ich przypadku ogolenie głowy na łyso, żeby zatuszować ubytki w czuprynie raczej nie wchodzi w grę.
Jak rozpoznać łysienie androgenowe?
Oto typowe objawy, po których można rozpoznać łysienie androgeniczne:
Zaczyna się zwykle od przesuwania się linii owłosienia na czole. Może pojawić się tzw. wysokie czoło lub typowe zakola, które początkowo są nieznaczne, jednak z czasem poważnie się powiększają.
Niezależnie od zakoli lub jednocześnie z nimi włosy znacząco przerzedzają się na czubku głowy, gdzie w końcu powstaje tzw. łysina, czyli obszar zupełnie pozbawiony owłosienia.
Kolejny etap to dalsze ubytki owłosienia. Zwykle zakola łączą się z łysiną na czubku, później wypadają kolejne włosy. W efekcie w zaawansowanym stadium łysienia androgenowego skóra głowy jest całkowicie pozbawiona owłosienia.
Zupełnie inaczej wygląda tzw. łysienie typu kobiecego, gdy włosy wypadają równomiernie na całej powierzchni głowy i stopniowo owłosienie staje się coraz rzadsze, jednak nie widać wyodrębnionych łysych miejsc.
Jak rozpoznać przyczyny przyczyny łysienia androgenowego?
Podobnie jak w przypadku innych typów łysienia, także przy łysieniu androgenowym lekarze nie są do końca zgodni, jakie jest podłoże tej choroby. Udało się natomiast wyróżnić czynniki, które zdecydowanie zwiększają ryzyko wystąpienia objawów.
Uwarunkowania genetyczne uważane są obecnie za najistotniejszą przyczynę łysienia androgenowego. Jeśli objawy występowały wcześniej u krewnych, ryzyko ich pojawienia się jest bardzo duże.
Przynależność do rasy białej znacząco zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się problemu. Przedstawiciele innych ras rzadko mają problem z tym typem łysienia.
Gospodarka hormonalna. Nieprzypadkowo ten typ łysienia nazywa się androgenowym, co wskazuje na związek z męskimi hormonami płciowymi. Za wypadanie włosów odpowiada 5-alfa-dihydrotestosteron – pod tą tajemniczą nazwą kryje się substancja, jaka powstaje z przekształcenia testosteronu w mieszku włosowym. Jak działa? Niestety znacząco osłabia włosy i skraca ich fazę wzrostu, w efekcie powodując wypadanie. Dlatego też obiegowe opinie, że wypadanie włosów łączy się z wysokim poziomem testosteronu nie są dalekie od prawdy.
Korzystanie z leków i preparatów manipulujących poziomem hormonów. To nie przypadek, że objawy łysienia androgenowego nasilają się u mężczyzn regularnie sięgających po suplementy dla sportowców, które mają wspomagać budowę masy mięśniowej. Większość tych preparatów wywołuje skoki poziomu testosteronu.
Palenie tytoniu. Naukowcy nie potrafią jednoznacznie wskazać, w jaki sposób palenie wpływa na osłabienie włosów, jednak wiadomo, że u nałogowych palaczy łysienie androgenowe występuje częściej i rozwija się szybciej, niż u niepalących osób z grupy kontrolnej.
Stres sam w sobie nie wywołuje łysienia androgenowego, jednak u pacjentów cierpiących na tę przypadłość znacząco wpływa na rozwój choroby i zaostrzenie jej objawów.
Łysienie androgenowe u kobiet?
Wspomniałem już, że jest to tzw. łysienie typu męskiego, ale zdarza się, że występuje również u kobiet. Najprawdopodobniej u pań poza czynnikami genetycznymi największą rolę grają zaburzenia hormonalne. Trzeba przy tym podkreślić, że choć testosteron jest hormonem męskim, występuje też w organizmie kobiety, jednak na znacząco niższym poziomie. Gdy równowaga hormonalna zostanie zachwiana, a poziom testosteronu wzrośnie, może pojawić się właśnie łysienie androgenowe. Często problem pojawia się u pań podczas menopauzy, gdy w organizmie dochodzi do prawdziwej burzy hormonalnej. Dodatkowo z wiekiem włosy stają się cieńsze i słabsze, bardziej podatne na wypadanie. U kobiet objawy łysienia androgenowego mogą być dodatkowo zaostrzone przez stosowanie silnych detergentów do mycia głowy, farb i produktów do stylizacji, które osłabiają włosy.
U kobiet łysienie androgenowe może też towarzyszyć innym poważnym zaburzeniom. Zauważalna jest wysoka korelacja z hirsutyzmem, czyli zaburzeniem, w którym owłosienie na całym ciele zaczyna nabierać męskiego charakteru: staje się mocne i obfite, zaczyna występować zarost na twarzy. To poważna choroba o podłożu hormonalnym. Łysienie androgenowe może u kobiet współwystępować także z zaburzeniami pracy tarczycy oraz z chorobami układu płciowego.
Chcesz wiedzieć więcej na temat łysienia u kobiet? Przeczytaj artykuł w całości poświęcony temu tematowi.
Czy istnieje lek na łysienie androgenowe?
W związku z tym, że leczenie androgenowe nie ma jasno określonej przyczyny, jego skuteczne leczenie jest bardzo trudne, a często efekty kuracji są zupełnie nieadekwatne do wysiłku i kosztów, jakie się z nią wiążą. Dlatego wielu mężczyzn decyduje się po prostu na akceptację stanu rzeczy i tuszuje niedostatki swojej fryzury, strzygąc się bardzo krótko lub całkowicie goląc owłosienie na głowie. Jednak nie wszyscy są zainteresowani takim rozwiązaniem, a już wśród kobiet raczej w ogóle nie ma ono szans na znalezienie zwolenniczek. Co pozostaje w takiej sytuacji? Zacznijmy od metod najmniej inwazyjnych.
1. Suplementacja
Rozważnie stosowane suplementy diety wzmacniające włosy na pewno nie zaszkodzą, jednak nie należy spodziewać się po nich oszałamiających rezultatów. Przede wszystkim łysienie androgeniczne ma bardziej skomplikowane przyczyny, niż sam niedobór witamin i minerałów. Tabletki na porost włosów sprawdzają się dobrze przy sezonowym osłabieniu włosów, ale nie wyleczą łysienia androgenowego i nie można uznać je za lek na łysienie androgenowe. Należy traktować je wyłącznie jako uzupełnienie innych kuracji.
2. Szampony na wypadanie włosów
Szampony na wypadanie włosów, odżywki i preparaty do wcierania w skórę głowy należy traktować podobnie jak suplementy diety. Mogą one nieco poprawić wygląd włosów, ale nie wyleczą łysienia androgenowego, bo działają powierzchownie. Niektórzy dermatolodzy za skuteczny lek na łysienie uznają preparaty zawierające minoksydyl. Minoksydyl to lek stosowany w kuracjach nadciśnienia, jednak odkryto, że aplikowany zewnętrznie może mieć dodatni wpływ na kondycję mieszków włosowych, sprzyjając ich wzmocnieniu, a jednocześnie hamując procesy degeneracji pod wpływem testosteronu. Niestety, decydując się na skorzystanie z takiej kuracji trzeba bardzo starannie wybrać dermatologa, który ją poprowadzi, bo Minoksydyl to lek o wyjątkowo silnym działaniu i licznych skutkach ubocznych. Co gorsza właściwie nie da się przewidzieć, czy jego zastosowanie w ogóle da jakiekolwiek rezultaty w leczeniu łysienia androgenowego. Dlatego też powoli odchodzi się od tej metody leczenia ze względu na niską skuteczność połączoną z wysokim ryzykiem. Z jakimi skutkami ubocznymi trzeba się liczyć? Nietolerancja preparatu może wywołać silną alergię, swędzenie skóry głowy i opuchnięcia. W skrajnych przypadkach dochodzi wręcz do nasilenia objawów wypadania włosów!
3. Preparaty zawierające estrogeny
Uwaga: tylko u kobiet! Doustnie stosowane tabletki podnoszące poziom estrogenów traktowane są jako możliwa terapia łysienia androgenowego u kobiet. W praktyce oznacza to po prostu zapisanie kobiecie antykoncepcji hormonalnej. Czy to bezpieczna forma leczenia wypadania włosów? Należy pamiętać, że terapia hormonalna to nie lek na łysienie. Wystarczy przeczytać ulotkę dowolnego preparatu antykoncepcyjnego, by zobaczyć, jak długa jest lista skutków ubocznych. Antykoncepcja hormonalna może przede wszystkim zaburzyć mechanizmy płodności – po jej odstawieniu rośnie ryzyko ciąży mnogiej, może też zwiększyć się czas potrzebny do zajścia w ciążę. Leki zawierające estrogeny zwiększają też ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów.
4. Transplantacja włosów
W zasadzie nie powinna być nazywana metodą leczenia łysienia androgenowego, bo nie usuwa jego przyczyn i nie zmienia podłoża choroby, jedynie usuwa skutki. Ale mimo to na przeszczep decyduje się sporo pacjentów, którzy chcą odzyskać dawny wygląd swojej czupryny. Na czym polega ten zabieg? Niestety, jest on dość inwazyjny. Z głowy pacjenta pobiera się fragment owłosionej skóry, a następnie wycina się z niej grupy mieszków włosowych, które następnie umieszczane są w mikronacięciach w miejscu, gdzie włosy wypadły, po czym chirurg delikatnym szwem przytwierdza je. Jak ocenić takie zabiegi? Niestety, niosą one duże ryzyko powikłań i są bolesne. Zdarza się, że przeszczep zostanie odrzucony, lub efekty nie wyglądają naturalnie. Co gorsza, po transplantacji włosów zdarza się, że efekty utrzymują się przez około rok, po czym przeszczepione włosy zaczynają wypadać. Niestety, jak już wspomniałem nie jest to metoda leczenia łysienia androgenowego. Część pacjentów obserwuje, że wprawdzie przeszczepione włosy mają się świetnie, jednak wokół nich owłosienie nadal wypada, więc czupryna nie wygląda dobrze.
Jest alternatywa – najnowocześniejsza metoda leczenia łysienia androgenowego
Wymienione wyżej metody leczenia łysienia androgenowego mają wspólną wadę: ich skuteczność jest niewielka i trudna do przewidzenia, a jednocześnie trzeba wziąć pod uwagę wysokie ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Na szczęście udało się ten problem rozwiązać i dziś osoby borykające się z łysieniem androgenowym, mogą odzyskać naturalnie wyglądającą fryzurę bez żadnego ryzyka. A wszystko to dzięki metodzie Implant Micro Derme 2 Generacji. To innowacyjna technika, która stanowi najlepszą alternatywę dla przeszczepu włosów. Jej podstawą jest sztucznie wytworzona tzw. mikroskóra, na której osadzone są włosy. Następnie odpowiednio dopasowane fragmenty umieszcza się na pozbawionych owłosienia obszarach skóry głowy. Siateczka idealnie zespala się z naszą prawdziwą skórą, a przy tym pozwala jej oddychać i nie wywołuje reakcji alergicznych.
To, co w metodzie IMD2G pacjenci cenią najbardziej, to wyjątkowo naturalny wygląd fryzury. Wieloletnie prace pozwoliły uzyskać włosy, które perfekcyjnie wpasowują się w nasze naturalne owłosienie niezależnie od jego typu, struktury i koloru. Włosy te można stylizować i układać, traktując fryzurę jak naturalną. Twórcy tej metody pomyśleli o najdrobniejszych szczegółach. Wzięli nawet pod uwagę fakt, że naturalne włosy nigdy nie mają identycznego odcienia na całej długości, bo końcówki są zwykle o ton lub dwa jaśniejsze. I uzupełniane fragmenty także nie są jednolite. Efekty metamorfoz pacjentów potwierdzają zdjęcia przed i po zabiegu uzupełniania włosów.
Metoda IMD2G jest tak bezpieczna i skuteczna, że stosuje się ją nie tylko w leczeniu łysienia androgenowego, ale także u osób, które utraciły włosy np. wskutek choroby nowotworowej. Pacjentami korzystającymi z tej innowacyjnej techniki są nawet dzieci. Bardzo chętnie po nowa fryzurę zgłaszają się też osoby publicznie znane, dla których perfekcyjny wygląd jest zawodowym obowiązkiem. Zdjęcia prezentujące efekty metamorfoz są dostępne są na stronie internetowej naszej kliniki. Trudno o lepszą rekomendację.
.kb-row-layout-id_1cfe3d-96 > .kt-row-column-wrap{align-content:start;}:where(.kb-row-layout-id_1cfe3d-96 > .kt-row-column-wrap) > .wp-block-kadence-column{justify-content:start;}.kb-row-layout-id_1cfe3d-96 > .kt-row-column-wrap{column-gap:var(–global-kb-gap-md, 2rem);row-gap:var(–global-kb-gap-md, 2rem);max-width:var( –global-content-width, 1290px );padding-left:var(–global-content-edge-padding);padding-right:var(–global-content-edge-padding);padding-top:var(–global-kb-spacing-sm, 1.5rem);padding-right:0px;padding-bottom:var(–global-kb-spacing-sm, 1.5rem);padding-left:0px;grid-template-columns:minmax(0, 1fr);}.kb-row-layout-id_1cfe3d-96 > .kt-row-layout-overlay{opacity:0.30;}@media all and (max-width: 1024px){.kb-row-layout-id_1cfe3d-96 > .kt-row-column-wrap{grid-template-columns:minmax(0, 1fr);}}@media all and (max-width: 767px){.kb-row-layout-id_1cfe3d-96 > .kt-row-column-wrap{grid-template-columns:minmax(0, 1fr);}}
.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col{padding-top:15px;padding-right:25px;padding-bottom:25px;padding-left:25px;}.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col,.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col:before{border-top-left-radius:0px;border-top-right-radius:0px;border-bottom-right-radius:0px;border-bottom-left-radius:0px;}.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col{column-gap:var(–global-kb-gap-sm, 1rem);}.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col{flex-direction:column;}.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col > .aligncenter{width:100%;}.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col{background-color:var(–global-palette2, #2B6CB0);}.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col:before{opacity:0.3;}.kadence-column_9e5b1c-7f{position:relative;}@media all and (max-width: 1024px){.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col{flex-direction:column;}}@media all and (max-width: 767px){.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col{flex-direction:column;}}
.wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_4f800e-94, .wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_4f800e-94[data-kb-block=”kb-adv-heading_4f800e-94″]{text-align:center;font-weight:400;font-style:normal;}.wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_4f800e-94 mark, .wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_4f800e-94[data-kb-block=”kb-adv-heading_4f800e-94″] mark{font-style:normal;color:#f76a0c;padding-top:0px;padding-right:0px;padding-bottom:0px;padding-left:0px;}
Konsultacja z właścicielem Kliniki
.wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_c6d31e-ee, .wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_c6d31e-ee[data-kb-block=”kb-adv-heading_c6d31e-ee”]{text-align:center;font-style:normal;}.wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_c6d31e-ee mark, .wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_c6d31e-ee[data-kb-block=”kb-adv-heading_c6d31e-ee”] mark{font-style:normal;color:#f76a0c;padding-top:0px;padding-right:0px;padding-bottom:0px;padding-left:0px;}
Dowiedz się o najlepszych możliwościach rozwiązania swojego problemu z łysieniem. Specjalne, indywidualne konsultacje prowadzi właściciel kliniki – Ryszard Gzela.Umów się na rozmowę (połączoną z diagnozą stanu uwłosienia) w jednej z naszych siedzib, w Warszawie lub Bielsku-Białej.
.wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_9f5ba2-ac, .wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_9f5ba2-ac[data-kb-block=”kb-adv-heading_9f5ba2-ac”]{text-align:center;font-style:normal;}.wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_9f5ba2-ac mark, .wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_9f5ba2-ac[data-kb-block=”kb-adv-heading_9f5ba2-ac”] mark{font-style:normal;color:#f76a0c;padding-top:0px;padding-right:0px;padding-bottom:0px;padding-left:0px;}
UMÓW SIĘ NA KONSULTACJĘ
.wp-block-kadence-advancedbtn.kb-btns_0b5644-5c{gap:var(–global-kb-gap-xs, 0.5rem );justify-content:center;align-items:center;}.kt-btns_0b5644-5c .kt-button{font-weight:normal;font-style:normal;}
.wp-block-kadence-advancedbtn .kb-btn_e961b4-26.kb-button, ul.menu .wp-block-kadence-advancedbtn .kb-btn_e961b4-26.kb-button{width:300px;}.wp-block-kadence-advancedbtn .kb-btn_e961b4-26.kb-button{color:var(–global-palette2, #2B6CB0);background:var(–global-palette9, #ffffff);font-size:14px;font-weight:bold;text-transform:uppercase;}.wp-block-kadence-advancedbtn .kb-btn_e961b4-26.kb-button:hover{color:var(–global-palette1, #3182CE);background:var(–global-palette9, #ffffff);}@media all and (max-width: 1024px){.kb-btn_e961b4-26.kb-button .kb-svg-icon-wrap{display:block;}}Zadzwoń pod numer33 811 24 69