.kb-row-layout-id_dcdad8-49 > .kt-row-column-wrap{align-content:center;}:where(.kb-row-layout-id_dcdad8-49 > .kt-row-column-wrap) > .wp-block-kadence-column{justify-content:center;}.kb-row-layout-id_dcdad8-49 > .kt-row-column-wrap{column-gap:var(–global-kb-gap-md, 2rem);row-gap:var(–global-kb-gap-md, 2rem);padding-bottom:var(–global-kb-spacing-sm, 1.5rem);grid-template-columns:minmax(0, calc(10% – ((var(–global-kb-gap-md, 2rem) * 1 )/2))) minmax(0, calc(90% – ((var(–global-kb-gap-md, 2rem) * 1 )/2)));}.kb-row-layout-id_dcdad8-49 > .kt-row-layout-overlay{opacity:0.30;}@media all and (max-width: 1024px){.kb-row-layout-id_dcdad8-49 > .kt-row-column-wrap{grid-template-columns:repeat(2, minmax(0, 1fr));}}@media all and (max-width: 767px){.kb-row-layout-id_dcdad8-49 > .kt-row-column-wrap{grid-template-columns:minmax(0, 1fr);}}
.kadence-column_a9821f-5e > .kt-inside-inner-col,.kadence-column_a9821f-5e > .kt-inside-inner-col:before{border-top-left-radius:0px;border-top-right-radius:0px;border-bottom-right-radius:0px;border-bottom-left-radius:0px;}.kadence-column_a9821f-5e > .kt-inside-inner-col{column-gap:var(–global-kb-gap-sm, 1rem);}.kadence-column_a9821f-5e > .kt-inside-inner-col{flex-direction:column;}.kadence-column_a9821f-5e > .kt-inside-inner-col > .aligncenter{width:100%;}.kadence-column_a9821f-5e > .kt-inside-inner-col:before{opacity:0.3;}.kadence-column_a9821f-5e{position:relative;}@media all and (max-width: 1024px){.kadence-column_a9821f-5e > .kt-inside-inner-col{flex-direction:column;}}@media all and (max-width: 767px){.kadence-column_a9821f-5e > .kt-inside-inner-col{flex-direction:column;}}
.kb-image_0ef9fc-99.kb-image-is-ratio-size, .kb-image_0ef9fc-99 .kb-image-is-ratio-size{max-width:75px;width:100%;}.wp-block-kadence-column > .kt-inside-inner-col > .kb-image_0ef9fc-99.kb-image-is-ratio-size, .wp-block-kadence-column > .kt-inside-inner-col > .kb-image_0ef9fc-99 .kb-image-is-ratio-size{align-self:unset;}.kb-image_0ef9fc-99{max-width:75px;}.image-is-svg.kb-image_0ef9fc-99{-webkit-flex:0 1 100%;flex:0 1 100%;}.image-is-svg.kb-image_0ef9fc-99 img{width:100%;}.kb-image_0ef9fc-99 .kb-image-has-overlay:after{opacity:0.3;}
.kadence-column_51e949-5e > .kt-inside-inner-col,.kadence-column_51e949-5e > .kt-inside-inner-col:before{border-top-left-radius:0px;border-top-right-radius:0px;border-bottom-right-radius:0px;border-bottom-left-radius:0px;}.kadence-column_51e949-5e > .kt-inside-inner-col{column-gap:var(–global-kb-gap-sm, 1rem);}.kadence-column_51e949-5e > .kt-inside-inner-col{flex-direction:column;}.kadence-column_51e949-5e > .kt-inside-inner-col > .aligncenter{width:100%;}.kadence-column_51e949-5e > .kt-inside-inner-col:before{opacity:0.3;}.kadence-column_51e949-5e{position:relative;}@media all and (max-width: 1024px){.kadence-column_51e949-5e > .kt-inside-inner-col{flex-direction:column;}}@media all and (max-width: 767px){.kadence-column_51e949-5e > .kt-inside-inner-col{flex-direction:column;}}
Bożena DutkiewiczTrycholog
Choć pokutuje przekonanie, że łupież jest tylko problemem estetycznym, to w rzeczywistości ten defekt może mieć kolosalny wpływ na ogólny stan naszych włosów. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że w specyficznych przypadkach łupież może powodować łysienie. Jeśli więc zauważysz u siebie pierwsze objawy łupieżu, nie lekceważ go, obserwuj stan skóry głowy i w porę zacznij walczyć z problemem.
Czym właściwie jest łupież?
Łupież w gruncie rzeczy jest chorobą skóry głowy o bardzo charakterystycznym objawie, którym jest oczywiście złuszczanie się zrogowaciałej warstwy naskórka. Osoba, którą dotknęła ta przypadłość, zauważa białe płatki naskórka na ubraniach, co jest mało estetyczne i bywa powodem do wstydu. Warto jednak podkreślić, że łupież nie musi mieć związku z brakiem higieny!
Co w takim razie ma wpływ na wystąpienie łupieżu? Czynniki zewnętrzne lub wewnętrzne. W gronie tych pierwszych na pewno warto wymienić nieprawidłową pielęgnację włosów, stosowanie zbyt agresywnych kosmetyków, palenie papierosów, złą dietę, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach czy narażanie włosów na ostre słońce lub mróz. Czynniki wewnętrzne to przede wszystkim silny, długotrwały stres, zaburzenia hormonalne i genetyczne, przemęczenie czy okresowe osłabienie odporności.
Jakie są rodzaje łupieżu?
Łupież może mieć wiele postaci. Od prawidłowego rozpoznania zależy przede wszystkim podjęcie odpowiednich środków zaradczych.
1. Łupież suchy (zwykły)
Zdecydowanie najczęstsza postać łupieżu, która zwykle ma związek z podrażnieniem skóry głowy przez nieprawidłowo dobrane kosmetyki (szampon, odżywka itd.) lub z ich zbyt intensywnym użytkowaniem. Zdarza się także, że za łupież suchy odpowiadają choroby grzybicze lub łuszczyca. Winna może być również nieprawidłowa dieta. Za powstawanie łupieżu odpowiadają drożdżaki, dlatego objawami towarzyszącymi mogą być swędzenie i przetłuszczanie się włosów.
2. Łupież tłusty (łojotokowy)
To tej postaci łupieżu najczęściej towarzyszy wypadanie włosów. Cechą charakterystyczną choroby jest silne przetłuszczanie się włosów, swędzenie i tworzenie się na skórze głowy płatów zrogowaciałego naskórka, które nie wypadają z włosów. W bardziej zaawansowanym stadium mogą nawet tworzyć się żółte łuski, a później strupy spowodowane drapaniem. Nieleczony łupież tłusty w prostej linii może prowadzić do łysienia – pokryta zrogowaciałym naskórkiem skóra głowy przestaje transferować składniki odżywcze do włosów, co zaburza ich cykl wzrostu. Wpływ na łysienie ma też sama osoba zaatakowana drożdżakami – podczas ciągłego drapania głowy po prostu wyciera sobie włosy.
3. Łupież pstry
Nieprzyjemna postać łupieżu objawiająca się tworzeniem na naskórku złuszczających się warstw. Winne ponownie są drożdżaki. Nieleczona choroba także może prowadzić do wypadania włosów, m.in. z powodu uporczywego drapania głowy i rozwoju zakażenia odgrzybiczego.
4. Łupież różowy Gilberta
Charakterystyczna postać łupieżu, która odznacza się rozsianiem różowych plamek na zaatakowanej skórze tułowia.
5. Łupież rumieniowy
Silny rumień pojawia się w okolicach pachwiny i moszny u mężczyzn. Chorobę wywołuje bakteria maczugowca. Leczenie bywa bardzo długotrwałe, może zająć nawet kilka lat.
6. Łupież biały
Choroba występująca przede wszystkim u dzieci i bardzo młodych ludzi. Objawia się białymi plamami na twarzy i kończynach.
7. Łupież kosmetyczny
Wywołuje go stosowanie złych kosmetyków do pielęgnacji skóry głowy, włosów i twarzy.
Wyraźnie widać zatem, że najpowszechniejsze postaci łupieżu mają ścisły związek z łysieniem i mogą ten problem inicjować i pogłębiać. Właśnie dlatego nie należy bagatelizować żadnych objawów łupieżu. Przejście z fazy suchej w tłustą może nastąpić bardzo szybko, a wówczas przebieg choroby będzie naprawdę uciążliwy.
Łojotokowe zapalenie skóry
To bardzo nieprzyjemna choroba, której konsekwencją także jest błyskawiczne wypadanie włosów. Łojotokowe zapalenie skóry jest ściśle powiązane z łupieżem tłustym. Jeśli go nie leczymy, wówczas znacznie zwiększamy ryzyko zachorowania właśnie na to schorzenie. Warto wiedzieć, że chorobę wywołuje ta sama bakteria, która odpowiada za łupież tłusty, czyli Pityrosporum ovale.
Na czym w takim razie polega leczenie łupieżu, które ma nas uchronić przed przykrymi skutkami zaniedbań, w tym łysieniem? Generalnie na stosowaniu odpowiednich środków leczniczych przepisanych przez lekarza dermatologa, w tym szamponów zawierających ketokonazol.
Warto oczywiście pamiętać także o wsparciu włosów. W okresie zmagań z łupieżem sięgajmy po produkty żywnościowe z dużą zawartością cynku, witamin A, B i D, kwasów omega-3, żelaza i keratyny. Szczególnie dbajmy o higienę i ruch na świeżym powietrzu, zrezygnujmy też z zabiegów stylizacyjnych (z użyciem prostownicy czy lokówki) i koloryzacji.
.kb-row-layout-id_1cfe3d-96 > .kt-row-column-wrap{align-content:start;}:where(.kb-row-layout-id_1cfe3d-96 > .kt-row-column-wrap) > .wp-block-kadence-column{justify-content:start;}.kb-row-layout-id_1cfe3d-96 > .kt-row-column-wrap{column-gap:var(–global-kb-gap-md, 2rem);row-gap:var(–global-kb-gap-md, 2rem);max-width:var( –global-content-width, 1290px );padding-left:var(–global-content-edge-padding);padding-right:var(–global-content-edge-padding);padding-top:var(–global-kb-spacing-sm, 1.5rem);padding-right:0px;padding-bottom:var(–global-kb-spacing-sm, 1.5rem);padding-left:0px;grid-template-columns:minmax(0, 1fr);}.kb-row-layout-id_1cfe3d-96 > .kt-row-layout-overlay{opacity:0.30;}@media all and (max-width: 1024px){.kb-row-layout-id_1cfe3d-96 > .kt-row-column-wrap{grid-template-columns:minmax(0, 1fr);}}@media all and (max-width: 767px){.kb-row-layout-id_1cfe3d-96 > .kt-row-column-wrap{grid-template-columns:minmax(0, 1fr);}}
.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col{padding-top:15px;padding-right:25px;padding-bottom:25px;padding-left:25px;}.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col,.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col:before{border-top-left-radius:0px;border-top-right-radius:0px;border-bottom-right-radius:0px;border-bottom-left-radius:0px;}.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col{column-gap:var(–global-kb-gap-sm, 1rem);}.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col{flex-direction:column;}.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col > .aligncenter{width:100%;}.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col{background-color:var(–global-palette2, #2B6CB0);}.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col:before{opacity:0.3;}.kadence-column_9e5b1c-7f{position:relative;}@media all and (max-width: 1024px){.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col{flex-direction:column;}}@media all and (max-width: 767px){.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col{flex-direction:column;}}
.wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_4f800e-94, .wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_4f800e-94[data-kb-block=”kb-adv-heading_4f800e-94″]{text-align:center;font-weight:400;font-style:normal;}.wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_4f800e-94 mark, .wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_4f800e-94[data-kb-block=”kb-adv-heading_4f800e-94″] mark{font-style:normal;color:#f76a0c;padding-top:0px;padding-right:0px;padding-bottom:0px;padding-left:0px;}
Konsultacja z właścicielem Kliniki
.wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_c6d31e-ee, .wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_c6d31e-ee[data-kb-block=”kb-adv-heading_c6d31e-ee”]{text-align:center;font-style:normal;}.wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_c6d31e-ee mark, .wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_c6d31e-ee[data-kb-block=”kb-adv-heading_c6d31e-ee”] mark{font-style:normal;color:#f76a0c;padding-top:0px;padding-right:0px;padding-bottom:0px;padding-left:0px;}
Dowiedz się o najlepszych możliwościach rozwiązania swojego problemu z łysieniem. Specjalne, indywidualne konsultacje prowadzi właściciel kliniki – Ryszard Gzela.Umów się na rozmowę (połączoną z diagnozą stanu uwłosienia) w jednej z naszych siedzib, w Warszawie lub Bielsku-Białej.
.wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_9f5ba2-ac, .wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_9f5ba2-ac[data-kb-block=”kb-adv-heading_9f5ba2-ac”]{text-align:center;font-style:normal;}.wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_9f5ba2-ac mark, .wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_9f5ba2-ac[data-kb-block=”kb-adv-heading_9f5ba2-ac”] mark{font-style:normal;color:#f76a0c;padding-top:0px;padding-right:0px;padding-bottom:0px;padding-left:0px;}
UMÓW SIĘ NA KONSULTACJĘ
.wp-block-kadence-advancedbtn.kb-btns_0b5644-5c{gap:var(–global-kb-gap-xs, 0.5rem );justify-content:center;align-items:center;}.kt-btns_0b5644-5c .kt-button{font-weight:normal;font-style:normal;}
.wp-block-kadence-advancedbtn .kb-btn_e961b4-26.kb-button, ul.menu .wp-block-kadence-advancedbtn .kb-btn_e961b4-26.kb-button{width:300px;}.wp-block-kadence-advancedbtn .kb-btn_e961b4-26.kb-button{color:var(–global-palette2, #2B6CB0);background:var(–global-palette9, #ffffff);font-size:14px;font-weight:bold;text-transform:uppercase;}.wp-block-kadence-advancedbtn .kb-btn_e961b4-26.kb-button:hover{color:var(–global-palette1, #3182CE);background:var(–global-palette9, #ffffff);}@media all and (max-width: 1024px){.kb-btn_e961b4-26.kb-button .kb-svg-icon-wrap{display:block;}}Zadzwoń pod numer33 811 24 69