Agnieszka ObstawskaStylisyta fryzur
Uwarunkowania genetyczne, nieodpowiednia dieta, stres, poród, choroby autoimmunologiczne – to najczęstsze przyczyny łysienia. Zdarza się jednak, że problem z wypadaniem włosów pojawia się w trakcie choroby, wskutek leczenia farmakologicznego. Łysienie polekowe spowodowane jest tym, że niektóre środki źle wpływają na cebulki włosowe, co może powodować ich obumieranie. Długotrwałe przyjmowanie leków czasami prowadzi więc do łysienia. Na szczęście w zdecydowanej większości przypadków jest to stan odwracalny.
Które leki mogą powodować łysienie?
Jest cała lista środków farmakologicznych, których długotrwałe przyjmowanie prowadzi do skutków ubocznych w postaci wypadania włosów. Poznaj te najpopularniejsze i najczęściej stosowane:
1. Tabletki antykoncepcyjne
Źle dobrana antykoncepcja może prowadzić do zaburzeń w układzie hormonalnym kobiety, czego klasycznym objawem jest właśnie wypadanie włosów. Często jednak dzieje się odwrotnie: w okresie przyjmowania leku włosy są piękne, silne i lśniące, jednak po zakończeniu terapii następuje gwałtowna utrata kosmyków. Dlatego podczas wizyty w gabinecie ginekologicznym poinformuj lekarza o tym, że w Twojej rodzinie były przypadki łysienia u kobiet. Ginekolog dobierze wówczas najmniej inwazyjne tabletki, które nie powinny mieć wpływu na stan cebulek włosowych.
2. Antybiotyki
Długotrwała antybiotykoterapia prowadzi do ogólnego osłabienia organizmu, w tym układu odpornościowego i zniszczenia flory bakteryjnej. Efektem takiego stanu może być wzmożone wypadanie włosów. Organizm bowiem w pierwszej kolejności dba o kluczowe narządy i to one otrzymują niezbędne składniki odżywcze – włosy nie są na liście priorytetów. Jeśli czeka Cię długie leczenie antybiotykami, stosuj uzupełniającą suplementację witaminową, zdrowo się odżywiaj i dużo wypoczywaj.
3. Suplementy diety
Supelmenty diety mogą mieć bardzo dobry wpływ na organizm, ale w zbyt dużej dawce prowadzą do skutków ubocznych, w tym łysienia. Klasycznym przykładem jest witamina A, którą często przyjmują kobiety w ciąży. Regularne zażywanie suplementu z tą witaminą bez nadzoru lekarza może doprowadzić do przedawkowania i wypadania włosów.
4. Leki immunosupresyjne
Leki immunosupresyjne są stosowane przede wszystkim w okresie przygotowania pacjenta do przeszczepu, ale także w leczeniu łuszczycy. Mają zły wpływ na włosy, atakują mieszki i znacznie je osłabiają. Pasma zaczynają gwałtownie wypadać po około 2-3 tygodniach stosowania terapii.
5. Cytostatyki
Cytostatyki to kluczowy składnik leków przeciwnowotworowych, a więc chemioterapii. Paraliżują one mieszki włosowe i w krótkim czasie prowadzą do całkowitego wyłysienia, nie tylko na głowie.
6. Antykoagulanty
Antykoagulanty czyli leki przecziwzakrzepowe to leki powszechnie stosowane u pacjentów po zawale, ponieważ obniżają krzepliwość krwi. Typowym efektem ubocznym ich zażywania jest częściowa utrata włosów, którą obserwuje się nawet u połowy pacjentów.
7. Flukonazol
Flukonazol to popularny lek stosowany w leczeniu grzybicy. Jego zażywanie przez kobiety powoduje zaburzenie wydzielania estrogenów, czego efektem może być łysienie typu męskiego.
8. Leflunomid
Leflunomid podawany jest pacjentom chorującym na reumatoidalne zapalenie stawów. W dużej dawce może powodować wypadanie włosów – obserwuje się je u około 10% chorych.
Leki a wypadanie włosów – problem tylko w tracie terapii
Przyjmwane leki wpływają na wypadanie włosów tylko tak długo, jak długo trwa lecznenie. To bardzo dobra informacja dla osób, które obawiają się, że po zakończeniu farmakoterapii ich włosy nie odrosną. Włosy odrastają po zakończonym leczeniu, a czasem nawet jeszcze w trakcie farmakoterapii.
Jeśli podczas długotrwałego przyjmowania leków zauważysz u siebie nadmierne wypadanie włosów, koniecznie powiedz o tym lekarzowi. Skontultuj się ze specjalistą szczególnie w sytuacji, gdy pojawią się jeszcze inne efekty uboczne, jak nudności, bóle głowy i złe samopoczucie. Czasami wystarczy zmiana leku na mniej inwazyjny, aby całkowicie poradzić sobie z tym problemem.
.kb-row-layout-id_1cfe3d-96 > .kt-row-column-wrap{align-content:start;}:where(.kb-row-layout-id_1cfe3d-96 > .kt-row-column-wrap) > .wp-block-kadence-column{justify-content:start;}.kb-row-layout-id_1cfe3d-96 > .kt-row-column-wrap{column-gap:var(–global-kb-gap-md, 2rem);row-gap:var(–global-kb-gap-md, 2rem);max-width:var( –global-content-width, 1290px );padding-left:var(–global-content-edge-padding);padding-right:var(–global-content-edge-padding);padding-top:var(–global-kb-spacing-sm, 1.5rem);padding-right:0px;padding-bottom:var(–global-kb-spacing-sm, 1.5rem);padding-left:0px;grid-template-columns:minmax(0, 1fr);}.kb-row-layout-id_1cfe3d-96 > .kt-row-layout-overlay{opacity:0.30;}@media all and (max-width: 1024px){.kb-row-layout-id_1cfe3d-96 > .kt-row-column-wrap{grid-template-columns:minmax(0, 1fr);}}@media all and (max-width: 767px){.kb-row-layout-id_1cfe3d-96 > .kt-row-column-wrap{grid-template-columns:minmax(0, 1fr);}}
.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col{padding-top:15px;padding-right:25px;padding-bottom:25px;padding-left:25px;}.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col,.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col:before{border-top-left-radius:0px;border-top-right-radius:0px;border-bottom-right-radius:0px;border-bottom-left-radius:0px;}.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col{column-gap:var(–global-kb-gap-sm, 1rem);}.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col{flex-direction:column;}.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col > .aligncenter{width:100%;}.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col{background-color:var(–global-palette2, #2B6CB0);}.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col:before{opacity:0.3;}.kadence-column_9e5b1c-7f{position:relative;}@media all and (max-width: 1024px){.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col{flex-direction:column;}}@media all and (max-width: 767px){.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col{flex-direction:column;}}
.wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_4f800e-94, .wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_4f800e-94[data-kb-block=”kb-adv-heading_4f800e-94″]{text-align:center;font-weight:400;font-style:normal;}.wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_4f800e-94 mark, .wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_4f800e-94[data-kb-block=”kb-adv-heading_4f800e-94″] mark{font-style:normal;color:#f76a0c;padding-top:0px;padding-right:0px;padding-bottom:0px;padding-left:0px;}
Konsultacja z właścicielem Kliniki
.wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_c6d31e-ee, .wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_c6d31e-ee[data-kb-block=”kb-adv-heading_c6d31e-ee”]{text-align:center;font-style:normal;}.wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_c6d31e-ee mark, .wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_c6d31e-ee[data-kb-block=”kb-adv-heading_c6d31e-ee”] mark{font-style:normal;color:#f76a0c;padding-top:0px;padding-right:0px;padding-bottom:0px;padding-left:0px;}
Dowiedz się o najlepszych możliwościach rozwiązania swojego problemu z łysieniem. Specjalne, indywidualne konsultacje prowadzi właściciel kliniki – Ryszard Gzela.Umów się na rozmowę (połączoną z diagnozą stanu uwłosienia) w jednej z naszych siedzib, w Warszawie lub Bielsku-Białej.
.wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_9f5ba2-ac, .wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_9f5ba2-ac[data-kb-block=”kb-adv-heading_9f5ba2-ac”]{text-align:center;font-style:normal;}.wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_9f5ba2-ac mark, .wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_9f5ba2-ac[data-kb-block=”kb-adv-heading_9f5ba2-ac”] mark{font-style:normal;color:#f76a0c;padding-top:0px;padding-right:0px;padding-bottom:0px;padding-left:0px;}
UMÓW SIĘ NA KONSULTACJĘ
.wp-block-kadence-advancedbtn.kb-btns_0b5644-5c{gap:var(–global-kb-gap-xs, 0.5rem );justify-content:center;align-items:center;}.kt-btns_0b5644-5c .kt-button{font-weight:normal;font-style:normal;}
.wp-block-kadence-advancedbtn .kb-btn_e961b4-26.kb-button, ul.menu .wp-block-kadence-advancedbtn .kb-btn_e961b4-26.kb-button{width:300px;}.wp-block-kadence-advancedbtn .kb-btn_e961b4-26.kb-button{color:var(–global-palette2, #2B6CB0);background:var(–global-palette9, #ffffff);font-size:14px;font-weight:bold;text-transform:uppercase;}.wp-block-kadence-advancedbtn .kb-btn_e961b4-26.kb-button:hover{color:var(–global-palette1, #3182CE);background:var(–global-palette9, #ffffff);}@media all and (max-width: 1024px){.kb-btn_e961b4-26.kb-button .kb-svg-icon-wrap{display:block;}}Zadzwoń pod numer33 811 24 69