Łysienie u kobiet: poważny problem, który może dotknąć każdą z was
Bożena Dutkiewicz
Trycholog
Bezwłosa kobieta? Tylko w subkulturach, które cenią sobie wyjątkowo ekstrawagancki wygląd i manifestują odrzucenie klasycznych kanonów piękna. Bo według tych kanonów włosy u kobiety są niezwykle ważne. Powinny być jak najbardziej gęste, najlepiej długie i błyszczące. Dlaczego? To pozostałość ewolucyjna. Tak wyglądają włosy młodych i zdrowych kobiet, a natura każe nam kojarzyć atrakcyjność z oznakami płodności. Niezależnie jednak od kanonów urody, łysienie u kobiet zawsze jest niepokojącym sygnałem i bez względu na kwestie estetyczne należy zająć się jego przyczynami.
Kiedy można mówić o łysieniu?
Łysienie u kobiet nie jest tak powszechnym problemem, jak u mężczyzn. Część kobiet też błędnie określa tak zupełnie naturalne zjawisko, jakim jest wypadanie włosów. Każdego dnia tracimy ich średnio około 100. W ten sposób organizm pozbywa się włosów, których cykl życiowy już się zakończył, by zrobić miejsce na nowe. Zwykle nawet tego nie zauważasz, ale zdarza się, że kobiety obserwując szczotkę, na której zbierają się włosy, zaczynają obawiać się, że to początki łysienia.
Co może powodować łysienie u kobiet?
Problemy hormonalne bardzo często odpowiadają za to, że włosy zaczynają nadmiernie wypadać. Za zjawisko to odpowiadają głównie hormony męskie z testosteronem na czele. Skąd biorą się w organizmie kobiety? W niewielkiej ilości są tam zawsze, problem pojawia się, gdy poziom męskich hormonów nadmiernie wzrasta. Wówczas kobieta zaczyna obserwować intensywną utratę włosów, która przybiera charakter tzw. łysienia typu męskiego, czyli pojawiają się zakola i wyraźne przerzedzenie włosów na czubku głowy lub ich całkowita utrata.
Menopauza to czas, gdy wiele kobiet obserwuje znaczące przerzedzenie włosów i ich nasilone wypadanie. Z jednej strony jest to związane ze zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w tym okresie, a z drugiej – z naturalnym osłabieniem włosów w związku z procesami starzenia.
Z burzą hormonów wiąże się też nasilone wypadanie włosów w ciąży i tuż po porodzie, z czym styka się wiele młodych mam.
Uwarunkowania genetyczne też mają znaczenie, bo część chorób, z jakimi wiąże się wypadanie włosów jest dziedziczna.
Grzyby, pasożyty i choroby skórne, takie jak łupież łojotokowy także mogą spowodować, że włosy zaczynają wypadać i bardzo mocno się przerzedzają.
Złe odżywianie i osłabienie organizmu często odpowiada za łysienie u kobiet, które są na radykalnej diecie odchudzającej. To efekt braku minerałów i składników odżywczych.
Inwazyjne zabiegi stylizacyjne, trwała ondulacja, mocne rozjaśnianie i częste farbowanie włosów oraz regularne używanie lokówki lub prostownicy – za łysienie u kobiet często odpowiada zła pielęgnacja i stylizacja włosów.
Przyczyn wypadania włosów może być bardzo wiele. Nie zawsze też uda się je szybko zidentyfikować, może się również okazać, że za wypadanie włosów odpowiada kilka różnych czynników. Dlatego zawsze w takiej sytuacji należy udać się do lekarza dermatologa, który zdiagnozuje problem, a w razie wątpliwości skieruje na dodatkowe badania.
Czym się różni łysienie u kobiet od łysienia u mężczyzn?
Kobiety łysieją nie tylko znacznie rzadziej niż mężczyźni, ale też zupełnie inaczej. Dla tej płci charakterystyczne jest równomierne przerzedzanie się włosów na całej głowie. Zanim pojawią się całkowicie pozbawione owłosienia miejsca, fryzura robi się mniej bujna, a spięty kok czy kucyk coraz cieńsze. U kobiet praktycznie nie występują zakola (chyba, że cierpią one na łysienie typu męskiego, o czym dalej), rzadko zdarza się też pozbawiony włosów czubek głowy. Jest też dobra wiadomość: kobiece łysienie leczy się znacznie łatwiej niż męskie!
Typy łysienia u kobiet
Łysienie androgenowe
Nazywane jest też łysieniem typu męskiego, bo to właśnie mężczyźni zwykle cierpią na tę przypadłość. Nie jest jednak wykluczone wystąpienie tego problemu u kobiet. Jakie są objawy? Początkowo pojawiają się zakola, następnie przerzedzają się włosy na czubku głowy. W skrajnych przypadkach może dojść do sytuacji, gdy cała skóra głowy pozbawiona jest owłosienia. Przyczyna tej choroby to u kobiet zaburzenia hormonalne związane ze zwyżką męskich hormonów płciowych. Leczenie polega więc na ustabilizowaniu poziomu hormonów połączonym z zewnętrzną terapią hamującą wypadanie włosów i stymulującą cebulki.
Łysienie plackowate
Najczęściej dotyka ono właśnie kobiety. Jego objawy są bardzo charakterystyczne: na owłosionej skórze głowy pojawiają się owalne lub okrągłe ogniska pozbawione włosów. Jeśli nie zacznie się kuracji na tym etapie, objawy mogą się nasilić, a ogniska łączą się na całej skórze głowy. W zaawansowanym stadium łysienia plackowatego mogą też wypadać rzęsy i brwi oraz zanikać owłosienie na całym ciele. Leczenie tego typu łysienia jest bardzo trudne. Zwykle stosuje się wieloetapową i zróżnicowaną terapię, która wykorzystuje zarówno leki podawane wewnętrznie, jak i aplikowane na skórę głowy. Dodatkowo praktykuje się też leczenie światłem. Niestety, podłoże łysienia plackowatego jest bardzo trudne do określenia, więc lekarze mają problem z precyzyjnym doborem skutecznej w danym przypadku terapii.
Łysienie klasyczne
Występuje, gdy włosy przerzedzają się równomiernie na całej głowie. Jego przyczyną mogą być zaburzenia hormonalne, zła dieta i osłabienie organizmu, łupież i inne choroby skóry głowy lub osłabienie włosów zabiegami stylizacyjnymi. Jest najłatwiejsze do wyleczenia, jeśli tylko uda się trafnie wskazać i usunąć przyczynę. Zwykle stosuje się jednocześnie uderzenie w podłoże problemu oraz leczenie objawów poprzez wzmacnianie włosów i dodanie energii cebulkom.
Niezależnie od tego, z jakim typem łysienia się borykasz, niezbędna będzie wizyta u dermatologa. Co jeszcze można zrobić? Warto pamiętać, że kondycja włosów bezpośrednio zależy od stanu całego organizmu. Jakiekolwiek niedobory składników odżywczych błyskawicznie odbijają się na ich wyglądzie. Walcząc z łysieniem zadbaj o to, by Twoja dieta była jak najbardziej różnorodna. Nie może w niej zabraknąć zdrowego białka, pełnoziarnistego pieczywa, brązowego ryżu, kasz i warzyw. To, czego Twoje włosy najbardziej potrzebują, to przede wszystkim witaminy z grupy B, ale też potas, krzem i miedź.
Aby zapewnić odpowiedni poziom składników odżywczych możesz też sięgnąć po specjalne suplementy diety wzmacniające włosy i paznokcie. Nie zastąpią one prawidłowo zbilansowanego codziennego jadłospisu, ale mogą być dla niego cennym uzupełnieniem, szczególnie, gdy włosy potrzebują wsparcia.
Transplantacja? Są inne sposoby na łysienie
Łysienie, szczególnie, gdy jest w zaawansowanym stadium i wiąże się z innymi poważnymi problemami zdrowotnymi, bardzo trudno wyleczyć. Zdarza się, że włosy przestają wypadać, ale mimo to nie chcą na nowo wyrosnąć w miejscach, z których wypadły, więc fryzura pozostawia wiele do życzenia. Dla kobiet taki stan rzeczy to tragedia. Co robić? Jak ukryć te cienkie i rzadkie kosmyki – zastanawiają się. Pomysły na rozwiązanie problemu są różne: peruka, chirurgiczna transplantacja włosów lub po prostu chowanie ich pod chustką.
To jednak nie jest najlepsze rozwiązanie. Przeszczep włosów jest bardzo kosztowny i może być niebezpieczny, wywołując bolesne powikłania. Peruka to metoda na krótką metę. Łatwo o wstyd, gdy nasze bujne włosy nagle na wietrze zaczną się przesuwać… Co zatem robić?
Rozwiązaniem jest innowacyjna metoda Implant Micro Derme 2 Generacji. To nowoczesny i całkowicie nieinwazyjny sposób na zatuszowanie skutków łysienia niezależnie od ich przyczyny. IMD2G sprawdza się nawet w sytuacjach, gdy np. w wyniku chemioterapii pacjentka utraciła wszystkie włosy! Na czym polega? Podczas zabiegu wykorzystywana jest tzw. mikroskóra, czyli bardzo cienka i elastyczna siateczka, która perfekcyjnie przylega do naszej prawdziwej skóry, tworząc na niej niewidoczną warstwę. Mikroskóra jest bazą dla włosów. Dzięki temu można uzyskać idealnie naturalny efekt bez ani jednego nakłucia i bez ryzyka! Atutem IMD2G jest to, że wykorzystywana jest szeroka paleta typów włosów, dzięki czemu można ją wykorzystać u każdego. Niezależnie od tego, czy masz włosy blond, rude czy brązowe, IMD2G to metoda dla Ciebie. Już nie musisz cierpieć z powodu łysienia. Wystarczy jeden zabieg, by odzyskać bujną fryzurę i zapomnieć o krępującym problemie.
IMD2G to prawdopodobnie najlepsza na świecie metoda leczenia skutków łysienia u kobiet. Tak twierdzą gwiazdy, które z niej skorzystały. Czyż np. Grażyna Barszczewska i Magdalena Różczka nie są najlepszymi dowodami na to, że IMD2G działa?
Konsultacja z właścicielem Kliniki
Dowiedz się o najlepszych możliwościach rozwiązania swojego problemu z łysieniem. Specjalne, indywidualne konsultacje prowadzi właściciel kliniki – Ryszard Gzela.
Umów się na rozmowę (połączoną z diagnozą stanu uwłosienia) w jednej z naszych siedzib, w Warszawie lub Bielsku-Białej.