Agnieszka ObstawskaStylisyta fryzur
Na co zwrócić uwagę przy wyborze kosmetyków do włosów?
Prawidłowa pielęgnacja włosów wymaga dużej świadomości, przede wszystkim w zakresie stosowania kosmetyków. SLS, sylikon, parabeny – na pewno kojarzysz już nazwy popularnych składników, które niekorzystnie wpływają na kondycję włosów. Jeśli jednak chcesz naprawdę skutecznie dbać o swoje pasma, powinnaś zapoznać się z działaniem najważniejszych substancji zawartych w kosmetykach do włosów i za każdym razem czytać skład wybieranego specyfiku. Nawet produkty z tej samej serii mogą znacznie różnić się między sobą i być przeznaczone do innych typów włosów. Dziś podpowiem Ci, na co zwrócić uwagę przy wyborze kosmetyków do włosów i co możesz wyczytać z etykiet na opakowaniach.
Zacznij od rozpoznania potrzeb włosów
Stosowanie wciąż tego samego szamponu i uniwersalnej odżywki nie zawsze jest dobrym pomysłem. W ciągu życia ludzkie włosy mogą diametralnie się zmienić i to, że dziś masz pasma z tendencją do przesuszania nie oznacza wcale, że nie są one narażone na przetłuszczanie. Dlatego najważniejsze jest to, aby zapewniać włosom optymalne warunki do wzrostu zgodnie z ich obecnymi potrzebami.
Zanim sięgniesz po jakiekolwiek specjalistyczne kosmetyki (czy choćby nowy szampon), spróbuj dokładnie określić rodzaj swoich włosów. Czy są farbowane? Czy mają tendencję do wypadania? Są cienkie i rzadkie, a może bardzo grube i gęste? Jeśli masz wątpliwości i nie chcesz ryzykować zastosowania złych kosmetyków, zasięgnij porady w profesjonalnej klinice trychologicznej. Nie sposób jest wskazać substancje jednoznacznie źle oddziałujące na włosy.
Wspomniany SLS czyli Sodium Laureth Sulfate może zaszkodzić włosom cienkim i zniszczonym, jednocześnie polepszając kondycję włosów wymagających dogłębnego oczyszczenia po intensywnej stylizacji. Analogicznie silikon – codziennie stosowany obciąża włosy, ale nakładany latem idealnie zabezpiecza kosmyki i chroni je przed działaniem promieni słonecznych.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze kosmetyków do włosów?
Dużą wygodą jest sięganie po kosmetyki dedykowane konkretnym typom włosów – czołowi producenci wypuszczają całe linie preparatów do włosów łamliwych, osłabionych, ciemnych, jasnych, rudych etc. Mimo wszystko radzę Ci jednak, abyś na własną rękę sprawdziła skład kosmetyku, po który masz zamiar sięgnąć.
Każdy produkt kosmetyczny sprzedawany na polskim rynku musi mieć dołączoną etykietę ze składem. Odwróć butelkę i przeczytaj tę ulotkę. W dobrej klasy produktach dedykowanych kompleksowej pielęgnacji włosów znajdziesz m.in.:
Ceramidy
To tłuszcze, które znakomicie wspierają odbudowę zniszczonych włosów, są także bardzo pożądane do pielęgnacji kosmyków suchych i z tendencją do rozdwajania się. Efektem stosowania kosmetyków z ceramidami jest zwiększenie blasku włosów.
Aloes
Najczęściej będzie występować pod nazwą Aloe Vera. Aloes pobudza cebulki włosowe do wzrostu i dobrze je regeneruje, ma także zbawienny wpływ na nawilżenie kosmyków i skóry głowy, dlatego kosmetyki zawierające go w swoim składzie są polecane do pielęgnacji włosów przesuszonych i z tendencją do przetłuszczania (z uwagi na zahamowanie procesu nadmiernego wydzielania sebum).
Gliceryna
Możesz spotkać się z nazwą glicerol lub propanotriol. Zadaniem gliceryny jest wiązanie wody we włosach, dzięki czemu stają się one bardziej elastyczne i zyskują na objętości.
Kolagen
Tak jak wszelkie inne proteiny doskonale odbudowuje i uelastycznia strukturę włosa. Kolagen jest niezbędny do prawidłowego wzrostu kosmyków, dlatego jest podstawowym składnikiem kosmetyków dedykowanych osobom borykającym się z wypadaniem pasm.
Olejki
Najczęściej w popularnych kosmetykach znajdziesz olejki jojoba lub z awokado. Składniki te chronią włosy przed przesuszaniem, nadają im połysk i zabezpieczają przed działaniem słońca oraz wolnych rodników.
Witaminy
Najważniejsze dla włosów są witaminy A, E, H, F, C i te z grupy B. Są one niezbędne do prawidłowego wzrostu kosmyków. Pamiętaj jednak, że witaminy powinnaś wprowadzać do swojego organizmu przede wszystkim od wewnątrz, czyli w ramach zdrowej diety.
Pantenol
Jeden z najpopularniejszych składników kosmetyków pielęgnacyjnych do włosów. To prowitamina B5, która ma zbawienny wpływ na kosmyki i skórę głowy, chroniąc ją przed stanami zapalnymi. Nawilża włosy, zapobiega rozdwajaniu końcówek, ułatwia też rozczesywanie.
Retinol
To witamina A. Znajdziesz ją głównie w kosmetykach mających przeciwdziałać wypadaniu włosów oraz służących do zabezpieczania pasm przed promieniowaniem słonecznym.
Czego warto unikać?
To także zależy od kondycji Twoich włosów. Jeśli masz bardzo delikatne, kruche, cienkie pasma, to ogranicz stosowanie szamponów z silnymi detergentami – w ich składzie znajdziesz przede wszystkim SLS. Do codziennej pielęgnacji wybieraj wówczas szampony z delikatniejszymi detergentami – np. Coco Glucoside czy Coco Betaine.
Rada
Cienkie i rzadkie kosmyki nie powinny też być pielęgnowane kosmetykami z dużą zawartością silikonu, które nadmiernie je obciążają.
Uważaj także na stosowanie kosmetyków profesjonalnych, które są dedykowane do użytku w salonach fryzjerskich. W ich składzie często można znaleźć kwasy – nieumiejętne nałożenie takiego kosmetyku może skończyć się nawet poparzeniami.
Przy wyborze kosmetyków do włosów nie warto kierować się tylko ceną, bo ona z reguły odzwierciedla jakość preparatu. Nie daj się też omamić reklamami czy promocjami. Wybierz takie kosmetyki, do których działania masz pełne przekonanie – swój wybór możesz także skonsultować z zaufanym fryzjerem lub trychologiem.
.kb-row-layout-id_1cfe3d-96 > .kt-row-column-wrap{align-content:start;}:where(.kb-row-layout-id_1cfe3d-96 > .kt-row-column-wrap) > .wp-block-kadence-column{justify-content:start;}.kb-row-layout-id_1cfe3d-96 > .kt-row-column-wrap{column-gap:var(–global-kb-gap-md, 2rem);row-gap:var(–global-kb-gap-md, 2rem);max-width:var( –global-content-width, 1290px );padding-left:var(–global-content-edge-padding);padding-right:var(–global-content-edge-padding);padding-top:var(–global-kb-spacing-sm, 1.5rem);padding-right:0px;padding-bottom:var(–global-kb-spacing-sm, 1.5rem);padding-left:0px;grid-template-columns:minmax(0, 1fr);}.kb-row-layout-id_1cfe3d-96 > .kt-row-layout-overlay{opacity:0.30;}@media all and (max-width: 1024px){.kb-row-layout-id_1cfe3d-96 > .kt-row-column-wrap{grid-template-columns:minmax(0, 1fr);}}@media all and (max-width: 767px){.kb-row-layout-id_1cfe3d-96 > .kt-row-column-wrap{grid-template-columns:minmax(0, 1fr);}}
.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col{padding-top:15px;padding-right:25px;padding-bottom:25px;padding-left:25px;}.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col,.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col:before{border-top-left-radius:0px;border-top-right-radius:0px;border-bottom-right-radius:0px;border-bottom-left-radius:0px;}.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col{column-gap:var(–global-kb-gap-sm, 1rem);}.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col{flex-direction:column;}.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col > .aligncenter{width:100%;}.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col{background-color:var(–global-palette2, #2B6CB0);}.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col:before{opacity:0.3;}.kadence-column_9e5b1c-7f{position:relative;}@media all and (max-width: 1024px){.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col{flex-direction:column;}}@media all and (max-width: 767px){.kadence-column_9e5b1c-7f > .kt-inside-inner-col{flex-direction:column;}}
.wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_4f800e-94, .wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_4f800e-94[data-kb-block=”kb-adv-heading_4f800e-94″]{text-align:center;font-weight:400;font-style:normal;}.wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_4f800e-94 mark, .wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_4f800e-94[data-kb-block=”kb-adv-heading_4f800e-94″] mark{font-style:normal;color:#f76a0c;padding-top:0px;padding-right:0px;padding-bottom:0px;padding-left:0px;}
Konsultacja z właścicielem Kliniki
.wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_c6d31e-ee, .wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_c6d31e-ee[data-kb-block=”kb-adv-heading_c6d31e-ee”]{text-align:center;font-style:normal;}.wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_c6d31e-ee mark, .wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_c6d31e-ee[data-kb-block=”kb-adv-heading_c6d31e-ee”] mark{font-style:normal;color:#f76a0c;padding-top:0px;padding-right:0px;padding-bottom:0px;padding-left:0px;}
Dowiedz się o najlepszych możliwościach rozwiązania swojego problemu z łysieniem. Specjalne, indywidualne konsultacje prowadzi właściciel kliniki – Ryszard Gzela.Umów się na rozmowę (połączoną z diagnozą stanu uwłosienia) w jednej z naszych siedzib, w Warszawie lub Bielsku-Białej.
.wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_9f5ba2-ac, .wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_9f5ba2-ac[data-kb-block=”kb-adv-heading_9f5ba2-ac”]{text-align:center;font-style:normal;}.wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_9f5ba2-ac mark, .wp-block-kadence-advancedheading.kt-adv-heading_9f5ba2-ac[data-kb-block=”kb-adv-heading_9f5ba2-ac”] mark{font-style:normal;color:#f76a0c;padding-top:0px;padding-right:0px;padding-bottom:0px;padding-left:0px;}
UMÓW SIĘ NA KONSULTACJĘ
.wp-block-kadence-advancedbtn.kb-btns_0b5644-5c{gap:var(–global-kb-gap-xs, 0.5rem );justify-content:center;align-items:center;}.kt-btns_0b5644-5c .kt-button{font-weight:normal;font-style:normal;}
.wp-block-kadence-advancedbtn .kb-btn_e961b4-26.kb-button, ul.menu .wp-block-kadence-advancedbtn .kb-btn_e961b4-26.kb-button{width:300px;}.wp-block-kadence-advancedbtn .kb-btn_e961b4-26.kb-button{color:var(–global-palette2, #2B6CB0);background:var(–global-palette9, #ffffff);font-size:14px;font-weight:bold;text-transform:uppercase;}.wp-block-kadence-advancedbtn .kb-btn_e961b4-26.kb-button:hover{color:var(–global-palette1, #3182CE);background:var(–global-palette9, #ffffff);}@media all and (max-width: 1024px){.kb-btn_e961b4-26.kb-button .kb-svg-icon-wrap{display:block;}}Zadzwoń pod numer33 811 24 69