Odwieczne pytanie: jak często myć włosy?
Agnieszka Obstawska
Stylisyta fryzur
Jak często myć włosy?
Naturalna odpowiedź na pytanie: “jak często myć włosy?” powinna brzmieć: wtedy, gdy są brudne. To jednak zbyt daleko idące uproszczenie. Włosy włosom nierówne i Twoje kosmyki mogą mieć zupełnie inne wymagania niż Twojej przyjaciółki. Jeśli zatem zastanawiasz się, jak często myć włosy, przeczytaj mój poradnik i sprawdź, od czego to właściwie zależy.
Mit kontra fakt
Jednym z największych mitów dotyczących częstotliwości mycia włosów jest ten głoszący, że codzienne używanie szamponu prowadzi do przetłuszczania się kosmyków. Pogląd ten ma swoje źródło w dawnych czasach, gdy oferta szamponów pielęgnacyjnych była bardzo uboga i na rynku dostępne były głównie kosmetyki zawierające agresywne detergenty. Wówczas faktycznie można było mieć obawy o kondycję skóry głowy, która traktowana takimi środkami wydzielała większe ilości sebum w celu ochrony przed przesuszeniem.
Dziś jednak oferta producentów szamponów jest ogromna. Bez trudu kupisz kosmetyk zawierający łagodne detergenty, który z pewnością nie zrobi krzywdy skórze Twojej głowy. Dostępne są też szampony dedykowane różnym włosom: wrażliwym, przesuszonym, przetłuszczonym, farbowanym, siwiejącym, ciemny, jasnym, rudym itd. Wybór jest spory.
Czy codzienne mycie głowy szkodzi włosom?
Nie musisz obawiać się codziennego mycia głowy. Jeśli Twoje włosy mają tendencję do przetłuszczania lub przebywasz w zanieczyszczonym środowisku, to powinnaś wręcz sięgać po szampon każdego wieczoru.
Rada 1
W takiej sytuacji wybieraj jednak łagodny kosmetyk, np. ziołowy lub przeznaczony dla dzieci. Raz w tygodniu natomiast sięgnij po szampon z większą zawartością detergentów, który kompleksowo oczyści włosy z nagromadzonych w nich zanieczyszczeń.
Ważne jest jednak to, abyś obserwowała reakcję swoich kosmyków. Codzienne mycie z pewnością im nie zaszkodzi, jednak może to zrobić nieodpowiedni szampon. Jeśli więc decydujesz się na zmianę kosmetyku i zaobserwujesz jakieś podrażnienia lub wręcz wypadanie włosów, przerwij kurację i wróć do sprawdzonego środka.
Rada 2
Jeśli Twoje włosy są zniszczone rozważ ich mycie przy użyciu odżywki do spłukiwania. Prędzej czy później nie unikniesz jednak konieczności sięgnięcia po szampon z detergentami.
Jak prawidłowo myć włosy?
Codzienne mycie głowy jest podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym, jednak wbrew pozorom trzeba wiedzieć, jak to robić prawidłowo. Oto podstawowe zasady:
Nie przesadzaj z ilością szamponu
To, że wylejesz na dłoń pół butelki kosmetyku nie oznacza, że szampon skuteczniej usunie zanieczyszczenia. W przypadku dobrej klasy specyfików wystarczy użyć odrobiny płynu. Szampon nie musi się wcale intensywnie pienić!
Nie wiesz, ja wybrać najlepszy szampon do włosów? Przeczytaj mój atrykuł na ten temat.
Myjąc włosy masuj skórę głowy
Staraj się nie szorować skalpu, bo to faktycznie może doprowadzić do nadprodukcji sebum. Myj włosy, nie skórę. Przy okazji delikatnie masuj głowę, co pobudzi naczynia krwionośne do pracy i dystrybucji składników odżywczych do cebulek włosowych.
Spłucz głowę chłodną wodą
W trakcie ciepłego prysznica łuski Twoich włosów się rozchylają, dzięki czemu składniki odżywcze zawarte w szamponie czy odżywce lepiej wnikają w ich strukturę. Do spłukania głowy użyj jednak chłodnej lub zimnej wody – wówczas łuski się zamkną, co nada włosom piękny blask.
Usuń cały szampon
Częstym błędem popełnianym podczas mycia włosów jest niedostateczne spłukanie szamponu. Pamiętaj, że ta czynność powinna trwać minimum 2-3 minuty. Jeśli masz długie kosmyki, to dodatkowo staraj się usuwać szampon palcami.
Nawilżaj suche włosy
Jeśli Twoje kosmyki mają tendencję do przesuszania, wówczas po każdym myciu możesz zaaplikować na nie odżywkę nawilżającą bez spłukiwania lub używać jej odpowiednika do spłukiwania zamiast szamponu.
Rada
W przypadku bardzo zabrudzonych włosów dobrym pomysłem jest ich dwukrotne umycie podczas jednej kąpieli.
Bardzo ważne jest także, abyś po skończonym myciu włosów nie traktowała ich gorącym powietrzem z suszarki. Jeśli to możliwe pozwól kosmykom wyschnąć samoistnie, wyżymając tylko nadmiar wody ręcznikiem. Jeśli nie masz na to czasu, wówczas sięgnij po suszarkę z chłodnym nawiewem. Nigdy natomiast nie kładź się spać w mokrych włosach, o skutkach takiego traktowania swoich włosów przeczytasz w moim atrykule na ten temat.
Konsultacja z właścicielem Kliniki
Dowiedz się o najlepszych możliwościach rozwiązania swojego problemu z łysieniem. Specjalne, indywidualne konsultacje prowadzi właściciel kliniki – Ryszard Gzela.
Umów się na rozmowę (połączoną z diagnozą stanu uwłosienia) w jednej z naszych siedzib, w Warszawie lub Bielsku-Białej.